AlertWszystko

Gazprom ma sposób na ominięcie unijnego prawa

Gazociąg Nord Stream i jego odnogi - OPAL i NEL. Fot. Konsorcjum Nord Stream.

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

– Gazprom może mieć receptę na ominięcie prawa unijnego i wykorzystanie pełnej mocy gazociągu OPAL – informuje Kommiersant.

Aleksiej Miller poinformował, że od września Gazprom będzie sprzedawał nieznaczne ilości gazu w aukcjach na giełdach europejskich. Ta innowacja ma zapewnić większą elastyczność, ale nie zastąpi kontraktów długoterminowych, które stanowią główne źródło dochodów firmy – donosił BiznesAlert.pl 26 czerwca.

Według Kommiersanta może to być sposób na wykorzystanie całej przepustowości gazociągu OPAL, który doprowadza gaz z Nord Stream do Niemiec. Jego wykorzystanie jest obłożone prawem antymonopolowym trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. Chodzi o zasadę wolnego dostępu (Third party access – TPA) do przepustowości, która nie pozwala na monopolizację jej przez jedną firmę. Gazprom uzyskał zgodę na wyłączenie spod TPA dla 50 procent mocy. Reszta przepustowości ma zostać przydzielona w drodze aukcji. Tę będzie mógł zapełnić Gazprom dzięki transakcjom na giełdzie SPIMEX w Petersburgu.

Dzięki zapełnieniu OPAL Rosjanie będą mogli słać więcej gazu przez Nord Stream, wykorzystywany obecnie w 75 procentach. Jego przepustowość to 55 mld m3 ale Gazprom ogłosił, że razem z europejskimi firmami zamierza do 2019 roku ją podwoić.

Kommiersant podkreśla, że zastosowanie elastycznej sprzedaży gazu ziemnego jest sposobem na wyjście z trudnej sytuacji ale nie jest zwycięstwem. Rosyjska firma traci udziały na europejskim rynku ze względu na malejące zainteresowanie rosyjskimi dostawami i malejące zapotrzebowanie na gaz.

Podczas konferencji prasowej Aleksiej Miller zapowiedział, że wolumen pierwszej transakcji na SPIMEX wyniesie 3 mld m3 we wrześniu.

Sprzedaż gazu na aukcji to rewolucja, ponieważ do tej pory cena surowca oferowanego przez Gazprom była regulowana przez formułę zawartą w kontrakcie, w której zawarte były różne, tajne punkty odniesienia na czele z ceną ropy naftowej. Te ceny zostały uznane za niesprawiedliwe w toku śledztwa Komisji Europejskiej przeciwko rosyjskiej spółce. Wejście na giełdę z gazem może być formą odpowiedzi na te zarzuty. Gazprom musi odnieść się do nich w sposób zadowalający Brukselę. W innym wypadku czeka go kara, która może ale nie musi sięgnąć 10 procent dochodów.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X