Były niemiecki oddział Gazpromu rozpoczął negocjacje w sprawie dostaw LNG

17 lutego 2023, 07:15 Alert

Niemiecki Securing Energy for Europe (SEFE), dawniej spółka zależna Gazpromu, rozpoczął negocjacje w sprawie dostaw LNG. Wśród potencjalnych kontrahentów są podmioty z USA, Afryki Zachodniej i państw Zatoki Perskiej.

Securing Energy for Europe, były niemiecki oddział Gazpromu (dawniej Gazprom Germania), rozpoczął negocjacje w sprawie dostaw LNG. Spółka szuka współpracy z koncernami z USA, Afryki Zachodniej i wśród państw Zatoki Perskiej. Według planów spółki, umowy mają zostać zawarte w ciągu kilku miesięcy – informuje agencja prasowa Reuters.

SEFE podkreśla, że potrzebuje dywersyfikacji portfela dostaw i zwiększenia udziału LNG z 10 do 20 procent w 2023 roku. Obecnie sprowadza gaz z Kamerunu.

Rosjanie stracili kontrolę nad Gazprom Germania po inwazji na Ukrainę. W listopadzie 2022 roku rząd niemiecki podjął decyzję o nacjonalizacji spółki. Niemcy uzasadnili ten ruch potencjalną niewypłacalnością SEFE, co zagroziłoby bezpieczeństwu dostaw LNG do kraju. W tym samym miesiącu Komisja Europejska zatwierdziła 225,6 mln euro wsparcia na potrzeby dalszej działalności firmy.

Neftegaz.ru/Reuters/Jędrzej Stachura

Gaz spoza Rosji w tym umowy PGNiG na celowniku obrońców klimatu