Gazprom ogranicza dostawy gazu do Włoch

31 sierpnia 2022, 13:30 Alert

Włoski koncern energetyczny Eni poinformował w komunikacie, że Gazprom zmniejszy dostawy gazu do Italii o 7 mln m sześc. dziennie. – z 27 do 20 mln m sześc. dziennie.

Dostawy gazu z Rosji do Włoch

To nie pierwsze ograniczenie dostaw do Włoch. Pod koniec lipca rosyjski koncern zmniejszył dostawy z 34 mln m sześc. do 27 mln m sześc. W czerwcu natomiast Gazprom poinformował, że może dostarczać jedynie połowę z zakontraktowanych 63 mln m sześc. gazu przez Eni. Gazprom nie wytłumaczył jakie są powodu kolejnych redukcji dostaw gazu do Włoch.

Wcześniej Claudio Descalzi, dyrektor generalny włoskiego Eni , powiedział, że Włochy będą w stanie przetrwać zimę, jeśli dostawy rosyjskiego gazu zostaną odcięte. Szef Eni wcześniej poinformował, że w ciągu dwóch-trzech lat Włochy będą w stanie całkowicie porzucić dostawy gazu z Rosji. Zapełnienie włoskich magazynów gazu na nadchodzący sezon grzewczy przekroczyło już 81 procent. 

Dzień wcześniej rosyjski koncern poinformował, że przestaje dostarczać gaz do francuskiego koncernu Engie, partnera w budowie projektu Nord Stream 2. Powodem miały być nieporozumienia względem realizacji kontraktów.

ENI/Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Gazprom zmniejsza dostawy w sporze z Francuzami