Gazprom robi dobrą minę do złej gry w Chinach

18 sierpnia 2015, 10:09 Alert

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Negocjacje między Gazpromem a stroną chińską w sprawie zachodniego szlaku (dostaw gazu ze złóż jamalskich przez Siłę Syberii 2) mają bardzo dobrą dynamikę – poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller po spotkaniu z wicedyrektorem PetroChina Huang Weihem.

Główne warunki są według Gazpromu ustalone. Szczególnie jeśli chodzi o połączenie gazowe na granicy między Chinami a Rosją. Miller dodał, że strony omówiły także stan projektu wschodniego szlaku czyli planowanych dostaw za pomocą Siły Syberii z Wschodniej Syberii. Powiedział, że prace postępują zgodnie z planem.

Do pierwszego września ma powstać rządowy plan na rzecz wsparcia budowy rosyjskiego gazociągu Siła Syberii, który miałby pod koniec dekady pozwolić na dostawy gazu ze Wschodniej Syberii do Chin.

Zgodnie z dekretem rządowym władze regionalne mają udzielić odpowiedniego wsparcia. Firma Rosseti ma z kolei zapewnić priorytet dla budowy połączeń elektroenergetycznych na szlaku gazociągu. Rosyjskie Koleje i inne firmy transportowe mają zapewnić priorytetowe dostawy dóbr potrzebnych do realizacji projektu.

Rosyjskie władze nie określiły, co oznacza taki rozwój wypadków dla projektu Siła Syberii 2 (Gazociągu Ałtaj) czyli zachodniego szlaku dostaw gazu z Rosji do Chin.

Chińska firma CNPC ostrzegła, że jej zainteresowanie rosyjskim gazem spada wraz z pojawieniem się spowolnienia gospodarczego ograniczającego zapotrzebowanie na surowce.

Stanowisko Millera może być odpowiedzią na serię pesymistycznych artykułów w zachodnich mediach na temat perspektyw zwrotu do Azji Gazpromu.

Więcej: Gazprom nie radzi sobie na rynku przez politykę Kremla / Gazpromu zwrot do Azji. Potencjał gazowej współpracy Rosji i Chin