Gazprom rozmawiał z Austriakami o Nord Stream 2, wymianie aktywów oraz dostawach ropy

2 grudnia 2015, 11:11 Alert

(Gazprom//Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazociąg Nord Stream i jego odnogi - OPAL i NEL. Fot. Konsorcjum Nord Stream.

Wczoraj w centralnym biurze Gazpromu odbyło się spotkanie robocze prezesa zarządu rosyjskiej spółki Aleksieja Millera z prezesem austriackiej spółki OMV Rainerem Seele.

Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na realizację projektu Nord Stream 2 a także na perspektywy wymiany aktywów i dostaw dla OMV ropy z portfelu grupy Gazprom.

Warto przypomnieć, że 23 października w Wiedniu odbyło się spotkanie Zelego z Millerem podczas którego strony omówiły współpracę w ramach realizacji projektu Nord Stream 2 i potencjalną wymianę aktywów.

Podczas spotkania Aleksiej Miller i Rainer Seele podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie możliwości dostaw ropy. Dokument określa, że strony rozważą   możliwość dostaw ropy dla OMV z portfela Grupy Gazprom. Chodzi prawdopodobnie o dostawy od Gazprom Nieftu.

OMV jest głównym partnerem Gazpromu w Austrii. 4 września 2015 roku, Gazprom, E.ON, OMV, Shell i ENGIE podpisały kontrakt na wspólną budowę gazociągu Nord Stream-2 o przepustowości  55 mld m3 gazu rocznie. Gaz będzie transportowany z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ponadto w dniu 4 września 2015 roku, Gazprom i OMV podpisały umowę w sprawie podstawowych warunków wymiany aktywów. Transakcja przewiduje, że  OMV nabędzie 24,98 proc. udziałów w blokach 4A i 5A złoża gazu i kondensatu Achimov na jamalskim polu Urengoj, w zamian za udział Gazpromu w aktywach OMV. W 2014 roku Gazprom  w Austrii sprzedał 4,2 mld m3  gazu.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec. Za budowę magistrali będzie odpowiadała spółka New European Pipeline AG przemianowana na Nord Stream 2. Udziały w niej posiadają: Gazprom – 50 procent, E.On – 10 procent, BASF/Wintershall – 10 procent, Shell – 10 procent, OMV – 10 procent oraz Engie – 10 procent.