Gazprom podpisał z Mongolią list intencyjny o woli powołania spółki mającej przygotować studium wykonalności gazociągu Siła Syberii 2.
Gazociąg miałby dostarczać gaz przez Mongolię do Chin. Agencja informacyjna Monzame z Mongolii przekonuje, że w przyszłym tygodniu dojdzie do podpisania tajnego porozumienia między Gazpromem a Erdenes Mongol, które razem określą warunki pracy nowej spółki.
Rosjanie zbudowali już gazociąg Siła Syberii z Rosji do Chin na mocy kontraktu z CNPC zawartego w 2014 roku. Zaopatruje on Państwo Środka w gaz z Syberii Wschodniej, na razie 5 mld m sześc. rocznie, a docelowo 38 mld m sześc. rocznie pod warunkiem skutecznego rozwoju wydobycia ze złoża Czajandinskoje.
Gazprom i CNPC podpisały także porozumienie o podstawowych warunkach budowy gazociągu Siła Syberii 2 (znany wcześniej jako Gazociąg Ałtaj), który miałby dostarczać gaz z Syberii Zachodniej ze złóż przeznaczonych do zaopatrywania Europy. Okazało się jednak, że szlak bezpośrednio z Rosji do Chin ciągnąłby się przez teren górzysty, windując cenę inwestycji. Z tego względu prezydent Władimir Putin zlecił Gazpromowi w 2019 roku rozważenie szlaku z pośrednictwem Mongolii.
Rozwój alternatywnego rynku na gaz rosyjski jest istotny z punktu widzenia pogarszających się wyników Gazpromu w Europie, ale może być wyzwaniem ekonomicznym, co pokazuje przykład Siły Syberii.
Wiedomosti/Wojciech Jakóbik