Europa porzuca Gazprom, ale jego rywal z Rosji trzyma się mocno

2 sierpnia 2023, 14:00 Alert

Rosyjski Gazprom stracił połowę eksportu gazu do Europy, ale jego miejsce zajął Novatek z Rosji, który odpowiada za 15 procent dostaw LNG na kontynent.

Wyliczenia Refinitiv Eikon cytowane przez Reuters pokazują, że Gazprom dostarczył do Europy w postaci skroplonej (LNG) oraz gazociągami 13,8 mld m sześc. gazu między styczniem a 15 lipca 2023 roku. W tym samym czasie Novatek wysłał 12,34 mld m sześc. Gazprom ma wyłączne prawo do eksportu gazu gazociągami z Rosji. Liberalizacja eksportu LNG pozwoliła urosnąć jego konkurentowi, Novatekowi, który odpowiada obecnie za około 15 procent dostaw gazu skroplonego do Europy porzucającej zależność od Gazpromu.

Eksport Gazpromu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw zbliżał się do 200 mld m sześc. rocznie przed pandemią. Rosjanie zaczęli systematycznie ograniczać podaż gazu w Europie w 2021 roku wywołując kryzys energetyczny i rekordowe ceny tego paliwa. Po tym zjawisku oraz inwazji Rosji na Ukrainie eksport Gazpromu poza kraje WNP spadł w 2022 roku o 45 procent do 100,9 mld m sześc. z 185,1 mld m sześc. notowanych w 2021 roku. Moskiewski ośrodek Loko-Invest szacuje, że dostawy w 2023 roku poza kraje WNP mogą sięgnąć 50-65 mld m sześc., czyli zanotować kolejny spadek o połowę.

Ukraina apeluje o wprowadzenie sankcji na dostawy LNG z Rosji, które uderzyłyby w rosyjski Novatek.

Reuters / EurActiv.com / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kolejny kryzys gazowy może być ostatni (ANALIZA)