Gazprom sprzeda akcje Overgas. Efekt śledztwa antymonopolowego?

21 grudnia 2015, 16:20 Alert

(Capital Daily/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazprom zamierza sprzedać swoje udziały w bułgarskiej spółce Overgas – poinformowało internetowe wydanie Capital Daily, powołując się na źródła w branży energetycznej.

Na chwilę obecną rosyjski koncern posiada 50 proc. udziałów spółki. Kupującym ma być druga spółka uczestnicząca w joint venture – Overgas Holding. Jak informuje Capital Daily transakcja może zostać zakończona w przeciągu sześciu miesięcy. Rozmowy na ten temat odbyły się na początku grudnia.

Gazprom odmawia komentarza w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że Overgas Inc to rosyjsko-bułgarski trader i jednocześnie największa, prywatna spółka gazowa w Bułgarii.

Można przypuszczać, że działania Gazpromu są związane z prowadzonym przez Komisję Europejską śledztwem antymonopolowym.

W sierpniu 2012 r. ruszyło śledztwo w sprawie możliwych naruszeń prawa antymonopolowego UE przeciwko Gazpromowi. W kwietniu 2015 r. Komisja przedstawiła stanowisko dotyczące zastrzeżeń, w którym przedstawiono możliwe zarzuty wobec Rosjan. KE zarzuciła Gazpromowi nadużywanie pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej i nieuczciwe praktyki.

KE zarzuca Gazpromowi narzucanie odbiorcom ograniczeń terytorialnych, takich jak zakaz eksportu gazu czy klauzule nakazujące zużycie gazu na określonym terytorium.

Zdaniem Komisji rosyjska firma może wykorzystywać dominującą pozycję na polskim i bułgarskim rynku, uzależniając dostawy gazu do tych krajów od uzyskania niezwiązanych ze sprzedażą zobowiązań dotyczących infrastruktury przesyłowej. – Na przykład, dostawy gazu uzależniono od inwestycji w projekt gazociągu promowany przez Gazprom lub od zgody na wzmocnienie kontroli Gazpromu nad gazociągiem – napisano w grudniowym komunikacie KE.