Gazprom tańszy od amerykańskiej pizzy próbuje się ratować w Iranie

26 czerwca 2024, 15:45 Alert

Rosyjski Gazprom zanotował spadek wartości akcji do poziomu najniższego od 2013 roku i opowiada o współpracy z Iranem, aby poprawić notowania.

Dzień inwestora Gazpromu w 2020 roku. Fot. Gazprom
Dzień inwestora Gazpromu w 2020 roku. Fot. Gazprom

Delegacja Gazpromu odwiedziła Teheran po raz drugi w 2024 roku. Wizyta skończyła się podpisaniem memorandum o współpracy przy organizacji dostaw gazu z Rosji do Iranu między ministerstwem ropy Iranu a tym koncernem. Gazprom otworzył także w ostatnim czasie biuro handlowe w Uzbekistanie i rozmawia o dostawach do Azji Centralnej.

Wciąż nie jest jasne czy i kiedy zostanie podpisana umowa na dostawy gazu do Iranu ani jakie będą jej warunki. Iran jest eksporterem ropy i przewiduje eksport do 11 mld m sześc. w 2024 roku, ale ma problemy z wywiązaniem się z kontraktu w Turcji sygnalizujące spadek wydobycia krajowego, szczególnie ze złoża Południowy Pars. To oznacza, że w przyszłości może potrzebować importu, jeżeli nie znajdzie alternatywy wobec gazu.

Ewentualne dostawy do Iranu, podobnie jak rozwój handlu z Azją Środkową pomogą Gazpromowi zmniejszyć straty wywołane kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosję oraz inwazją na Ukrainie, które doprowadziły do spadku dostaw rosyjskich do Europy z około 180 mld m sześc. rocznie w 2021 roku do około 20 w 2023 roku. Rekordowa strata Gazpromu sięgająca 7 mld dolarów w 2023 roku spowodowała tąpnięcie jego wartości giełdowej z okolic 170 rubli do 110 rubli za tonę. Spadek do 110 rubli nie był widziany w tej firmie od 2013 roku.

Jeden z internautów porównał kapitalizację Gazpromu z popularną marką pizzy z USA o nazwie Domino’s Pizza i wynik wyszedł na niekorzyść Rosjan.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Anty-Zwycięstwa Gazpromu