AlertWszystko

Gazprom traci pozycję na Bałkanach

Gazociągi na Bałkanach. Grafika: OSW

(Teresa Wójcik)

W Belgradzie rozpoczęło się dziś XVIII Walne Zwyczajne Zgromadzenie Członków European Business Congress (EBC), organizacji międzynarodowej powołanej przez Gazprom w ramach OBWE. Prezesem ponownie został szef Gazpromu Aleksiej Miller. Mimo oczekiwań nie pojawił się na otwarciu premier Serbii Aleksander Vučić.

W części organizacyjnej zamkniętej dla mediów zapowiedziano, że EBC przechodzi programowo do działalności globalnej i zmieni nazwę na International Business Congress. Na uroczystym otwarciu w imponującej Sali Kryształowej Hotelu Hyatt Regency szefowi Gazpromu towarzyszyli Aleksander Antić serbski minister górnictwa i energetyki oraz Dušan Bajatović szef koncernu Srbijagas kapitałowo powiązanego z Gazpromem.

W powitalnym wystąpieniu Antić oświadczył, że „Serbia jest w równej mierze zainteresowana i Turkish Stream i innymi projektami”. Priorytetem jednak jest budowa gazowych połączeń z Bułgarią i w tym kierunku idą obecnie zainteresowania serbskiego rządu, aby była położona rura łącząca serbski system przesyłowy z gazociągiem transportującym gaz z Azerbejdżanu. Dopiero na drugim miejscu wymienił zainteresowanie Belgradu projektem Turkish Stream oraz innymi projektami które zapewnią Serbii dywersyfikację dostaw gazu i mającymi szanse na realizację. To znaczy – podkreślił Antić – że Serbia i jej obecny rząd w pełni wpisują się w politykę energetyczną Unii Europejskiej, jednocześnie ceniąc odbywające się spotkanie członków EBC oraz zachowując przyjazne relacje z Rosją, podobnie jak wiele innych państw członkowskich UE.

W popołudniowej przerwie obrad Antić odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy. Jedno z pytań dotyczyło, czy w polityce energetycznej Belgradu następuje zwrot, polegający na rezygnacji z rosyjskiego gazu i otwarciu na gaz z Azerbejdżanu, co w istocie oznacza przyjęcie koncepcji Stanów Zjednoczonych.

Antić odpowiedział nam: „To się może komuś podobać, albo nie, ale jesteśmy zdeterminowani i wybraliśmy szeroką dywersyfikację”. Czyli – doprecyzował „godzimy się na połączenie Serbii z praktycznie realizowanymi magistralmi TAP i TANAP, których budowa rozpocznie się już w 2016 r.”

Minister poinformował dziennikarzy, że Serbia rozpoczęła gromadzenie środków finansowych na system łączący z TAP i że są szanse, aby największa część tych środków pochodziła z „ funduszy europejskich”.  Pytany przez nas o Turkish Stream Antić odpowiedział, że „nie ma jeszcze żadnych realnych sygnałów o możliwości negocjowania zwłaszcza finansów dla tego projektu”. Jednak – uzupełnił, jego rząd nie chciałby upolitycznienia problemów energetyki.

Dziś rano bardziej zdecydowanie wypowiedział się jeszcze z Tirany w sensacyjnym wywiadzie dla amerykańskiej agencji AP premier Serbii Aleksander Vučić.  Powiedział, że „Serbia jest w pełni gotowa do dywersyfikacji źródeł gazu. A jednym z rozwiązań umożliwiających realnie dywersyfikację jest magistrala gazowa, która będzie dostarczać bezpiecznie Europie błękitne paliwo z Azerbejdżanu”.

Vučić podkreślił, że „Serbia zaakceptuje sugestię Stanów Zjednoczonych aby skończyć z zależnością od rosyjskiego gazu. Belgrad przyłącza się do inwestycji, popieranej przez Waszyngton, tj. do Południowego Korytarza Gazowego.” “Będziemy korzystać z gazu dostarczanego od wielu dostawców” – powiedział premier – „co jest ważne także dla naszych amerykańskich przyjaciół”.  W początkach czerwca Vučić złoży wizytę w Waszyngtonie na zaproszenie Białego Domu.

Na popołudniowej sesji EBC, która rozpoczęła się po godz. 16, odbędzie się panel „Przyszłość sektora energetyki w Europie – jego struktura i miejsce na światowym rynku “. Głównym panelistą przedstawiającym rosyjski punkt widzenia i lobbujący za jego realizacją w Europie będzie Aleksiej Miller. Sesja jest otwarta dla mediów.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X