Gazprom skarży UOKiK w sporze o Nord Stream 2

31 sierpnia 2020, 18:00 Alert

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył w maju blisko 213 mln zł kary na Gazprom ze względu na brak współpracy przy dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Rosjanie odwołali się od tej decyzji zarzucając Polakom ograniczanie dostępu do informacji.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Spór o dostęp do materiału dowodowego

Kara została nałożona na Gazprom w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Prezes urzędu postawił w tej sprawie zarzuty sześciu spółkom: Gazpromowi z Rosji, Engie Energy ze Szwajcarii oraz czterem pochodzącym z Niderlandów: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall. W trakcie tego postępowania prezes UOKiK zwrócił się o dokumenty istotne dla sprawy także do Gazpromu, jednak spółka odmówiła udzielenia informacji.

Gazprom zapowiadał w sierpniu, że odwoła się od decyzji UOKiK. Informuje w komunikacie, że zrobił to 24 sierpnia. Według agencji RIA Novosti Gazprom zaskarżył decyzję UOKiK ze względu na ograniczanie dostępu do materiału dowodowego przez Polaków.

UOKiK potwierdza

Gazprom złożył zażalenia do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wydane przez Prezesa UOKiK postanowienia o ograniczeniu prawa wglądu do materiału dowodowego dotyczącego postępowania w sprawie Nord Stream 2 – poinformował UOKiK w odpowiedzi na pytania PAP.

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczy utworzenia konsorcjum finansującego budowę Nord Stream 2 bez wymaganej zgody organu antymonopolowego.

Jak wyjaśnił UOKiK, zgodnie z art. 69 ust 1. ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes Urzędu, na wniosek lub z urzędu, może, w drodze postanowienia, w niezbędnym zakresie ograniczyć prawo wglądu do materiału dowodowego załączonego do akt sprawy, jeżeli udostępnienie tego materiału groziłoby ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również innych tajemnic podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów.

– W tym postępowaniu UOKiK w trzech przypadkach ograniczył prawo wglądu na wniosek uczestników, a w jednym przypadku z urzędu, ponieważ informacje stanowiły tajemnicę jednego z przedsiębiorców. Ograniczenie prawa wglądu do materiału dowodowego uzyskanego w toku prowadzonych postępowań antymonopolowych w sprawie koncentracji są standardową praktyką w przypadku informacji zawierających tajemnice przedsiębiorstwa, a przekazywanych UOKiK w ramach prowadzonych postępowań. Obowiązkiem Prezesa Urzędu jest bowiem ochrona przedsiębiorców udzielających takich informacji – poinformował PAP Urząd.

Neftegaz.ru/Bartłomiej Sawicki

AKTUALIZACJA: Dodano stanowisko UOKiK za Polską Agencją Prasową. godz. 12:00, 1.09.2020 r.

Gazprom ma odwołać się od kary UOKiK związanej z Nord Stream 2