AlertEnergetykaGaz.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Węgier przez Ukrainę

Zawór gazowy. Fot. Naftogaz

Zawór gazowy. Fot. Naftogaz

Pierwszego października o godz. 7:00 roku tranzyt gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy w kierunku Węgier został wstrzymany. Nowy wniosek o tranzyt gazu nie wpłynął, mimo że przepustowość przez Ukrainę w kierunku na Węgry jest zakontraktowana na cały rok gazowy, tj. od pierwszego października 2021 roku do 30 września 2022 roku w ilości 24,6 mln m sześc. m dziennie – poinformował operator przesyłowy Ukrainy. 

Pierwszego października 2021 roku wszedł w życie nowy kontrakt gazowy między Węgrami a Rosją na transport gazu w ilości 4,5 mld m sześc. rocznie, który będzie realizowany za pośrednictwem gazociągu Turkish Stream.

– Węgry od dziesięcioleci odbierają gaz przez Ukrainę, a strona ukraińska nigdy nie naruszyła swoich zobowiązań. Co więcej, trasa ukraińska jest najbardziej opłacalna, ponieważ jest najkrótszą drogą dostarczania gazu na Węgry, o czym świadczy wielkość wymiany handlowej między firmami w obu krajach w ostatnich latach – powiedział dyrektor generalny OGTSU Siergiej Makogon.

– Monopolizacja szlaków gazowych przez Gazprom, której jesteśmy obecnie świadkami, rodzi pytania o podstawowe zasady funkcjonowania rynków gazu UE – konkurencyjność i przejrzystość. Trzeba powstrzymać umacnianie się dominacji jednego gracza i wykorzystywanie przez niego dźwigni wpływu w oczywistych celach politycznych na tle szokującego wzrostu cen gazu w Europie – dodał Makagon.

Do sytuacji odniósł się na facebooku również szef Naftogazu, Jurij Witrenko – Gazprom, zgodnie z umową tranzytową ma prawo nie przesyłać gazu przez Ukrainę pomimo posiadania rezerwacji przepustowości. Bez względu na to, Gazprom musi zapłacić za zakontraktowaną przepustowość – napisał Witrenko. Według niego, decyzja o wstrzymaniu przesyłu gazu na Węgry przez ukraińską sieć jest demonstracją tego, co nastąpi w szerszym oddziaływaniu po uruchomieniu Nord Stream 2.

OGTSU/Naftogaz/FB/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Bandyterka Gazpromu w magazynach Europy

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X