Gazprom wyprzedaje nieruchomości przez rekordową stratę i dług na własne życzenie

10 maja 2024, 12:00 Alert

Rekordowa strata Gazpromu zmusza go do wyprzedaży nieruchomości. Wystawił na aukcję duże obiekty w Moskwie oraz Petersburgu. To pokłosie odwrotu klientów w Europie, który sam na siebie ściągnął.

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom
Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Ukraiński portal Fokus podaje, że wśród nich znalazło się sanatorium Imperial Park Hotel and Spa we wsi Rogozino, biuro w centrum Moskwy a nawet jeden z parkingów na 96 samochodów przy głównej siedzibie w stolicy Rosji.

Gazprom przekonuje, że wyprzedaż to element relokacji do Petersburga, ale analitycy wiążą ją z rekordową sratą w wysokości 629 mld rubli zanotowaną w 2023 roku, która oznacza spadek EBITDA o 27 procent. Dług Gazpromu sięga obecnie 6,65 bln rubli, a zatem jest większy od płynnej części Funduszu Bogactwa Narodowego liczonej na 5 bln rubli.

Rosjanie zanotowali tak wysoką stratę przez spadek sprzedaży gazu w Europie, którego nie zdołali zrekompensować. Mieli ponad 40 procent udziału na rynku gazu w 2021 roku, ale kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom a potem inwazja na Ukrainie skurczyły go do 8 procent. Istnieje możliwość, że spadną do zera jeszcze w tym roku.

Fokus / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Anty-Zwycięstwa Gazpromu