(Prime/Piotr Stępinski/Wojciech Jakóbik)
Gazprom ogłosił przetarg na wykonanie studium wykonalności budowy terminala LNG w rejonie wybrzeża Morza Czarnego (Kraj Krasnodarski) – poinformował koncern.
Firma zakłada, że przepustowość terminala wyniesie 500 tys. ton LNG rocznie. Zgodnie z dokumentacją firma analityczna będzie zobowiązana do przeanalizowania różnych wariantów rozmieszczenia terminalu przetwarzającego LNG oraz terminala służącego do obioru surowca, w tym zakładając wariant budowy pływającego terminala LNG. Ponadto dla każdego wariantu lokalizacji terminala należy przeanalizować trasy transportu gazu do terminalu i sposoby dostaw LNG do odbiorców końcowych.
Według Gazpromu należy także przeprowadzić ocenę możliwości zwiększenia jego przepustowości do 1 mln ton LNG rocznie. Koszt budowy powinien zostać określony w oparciu o wymagania wymienione w dokumencie. Oferty będą przyjmowane do 7 grudnia natomiast planowane ogłoszenie wyników ma nastąpić 11 grudnia.
Początkowa wartość zamówienia wynosi 135,8 mln rubli Warto przypomnieć, że w październiku gubernator obwodu leningradzkiego Aleksandr Drozdenko poinformował, że Gazprom zwrócił się do Shella z prośbą o studium wykonalności projektu terminala Baltic LNG.
Jak informował 8 września BiznesAlert.pl, Gazprom oraz Shell zgodziły się na przeprowadzenie rozmów handlowych na temat projektu Baltic LNG. Według dyrektora Gazpromu Aleksieja Millera temat został poruszony podczas Forum Ekonomicznego we Władywostok. Projekt zakłada budowę terminala LNG w obwodzie leningradzkim, w pobliżu portu w Ust-Łudze, z którym Gazprom podpisał w czerwcu 2013 roku memorandum o porozumieniu i współpracy w tej sprawie. Rosjanie szukają inwestora dla 49 procent akcji.
Budowa gazoportu na Morzu Czarnym to wyzwanie, ponieważ Turcja zakazuje transportu LNG przez Cieśninę Bosfor. Dopóki nie powstanie zapowiadany korytarz oddalony od obszarów zamieszkanych, deklaruje ona podtrzymanie zakazu.
Także Ukraina rozważa budowę terminala LNG w pobliżu Odessy. Ze względu na brak środków i decyzji rządu ukraińskiego projekt nie został zainicjowany.