Kolejny dinozaur opuszcza Gazprom. Zajmie się klastrem LNG

15 kwietnia 2019, 06:00 Alert
gazociąg gaz rurociąg infrastruktura gazprom
fot. Gazprom

Rosyjski Gazprom poinformował w piątek 12 kwietnia, że Kirył Selezniow opuścił zarząd firmy i przestał być prezesem Gazprom Meżregiongaz z powodu zakończenia kontraktu.

Selezniow otrzymał stanowisko RusKhimAlyans, operatora przyszłego klastra gazowego w Ust-Łudze, o którym pisał BiznesAlert.pl. Jako prezes Gazprom Meżregiongaz zarządzał dostawami gazu na rynki regionalne i jego dystrybucją.

Siergiej Gustow został wyznaczony na nowego szefa Gazprom Meżregiongaz a Giennadij Suchow będzie się zajmował dystrybucją w Gazpromie. Co ciekawe, Gustow zajmował się do tej pory Portovaya LNG, projektem Gazpromu, który miał rozpocząć pracę w tym roku.

Gazprom zmienił także dyrektora zakładu przetwarzania gazu Amur Igora Afanasjewa na Juriego Lebiediewa. Doświadczenie Afanasjewa ma również posłużyć Baltic LNG do pozyskania sprzętu i konstrukcji instalacji gazowych.

Odejście Selezniowa to kolejna zmiana w zarządzie Gazpromu po odejściu Aleksandra Miedwiediewa i Walierja Gołubiewa pełniących stanowiska w zarządzie od pierwszych lat XXI wieku. Kommiersant łączy ją z oczekiwaniem na zmianę prezesa Aleksieja Millera na młodszego menadżera. Zdaniem gazety możliwa jest kandydatura Jeleny Burmistrowej stojącej obecnie na czele Gazprom Exportu.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Kuczyński: Co jest powodem czystki w Gazpromie?