(Wojciech Jakóbik)
Gazprom zwiększył premie dla członków zarządu o 28,6 procent do 520,7 mln rubli. Było to możliwe dzięki spadkowi wydobycia gazu ziemnego. Wstępna prognoza zakładała wydobydcie na poziome 677,5 mld rubli w 2015 roku. W pierwszej połowie 2015 roku spadło ono o 30,134 mld m3 do 205,212 mld m3. Razem z nim spadły koszty podatku od wydobycia.
Chociaż w sprawozdaniu finansowym podawanym w rublach liczby wskazują na poprawę kondycji rosyjskiej spółki, w dolarach jej zyski maleją.
Gazprom zanotował w pierwszym kwartale tego roku zysk netto w wysokości 382 mld rubli. To wzrost przychodów w rublach, ale spadek w dolarach. Jest tak, ponieważ rosyjska waluta straciła mocno na wartości.
Licząc w rublach zyski Gazpromu wzrosły o 71 procent – pisze Jack Farchy z Financial Times. Jednak było to możliwe głównie przez spadek wartości tej waluty. Dolar kosztował w pierwszej połowie 2014 roku 35 rubli. Obecnie jest wart ponad 60 rubli. Gazprom nie podał wyników w przeliczeniu na amerykańską walutę. Jeżeli liczyć zysk w dolarach, to Gazprom zanotował spadek. W pierwszym kwartale 2014 roku Gazprom zarobił 8 mld dolarów. W pierwszej ćwiartce tego roku było to 5,9 mld dolarów.
Mimo to Rosjanie chwalą się rekordowym wzrostem zysku i zachowują optymizm odnośnie eksportu gazu ziemnego w nadchodzących miesiącach po rekordowym wzroście z lipca. Gazprom wysłał wtedy do Europy i Turcji 14,3 mld m3. To wzrost rok do roku o 23 procent i rekordowy półtoraroczny rekord firmy. Był on możliwy ze względu na niską cenę gazu z Rosji w kontraktach długoterminowych uzależnionych od taniejącej ropy naftowej i wzrost akumulacji zapasów na zimę w Europie nią spowodowanych.
Więcej: Gazprom zostaje w Europie. Szansa dla Polski (RAPORT)