Gazprom zwiększy zakup gazu z Uzbekistanu

5 stycznia 2016, 10:50 Alert

(Interfax/Piotr Stępiński)

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w poniedziałek (4.01) o zwiększeniu wolumenu zakupów gazu ziemnego z Uzbekistanu.

– Uzbekistan jest naszym niezawodny partnerem w sferze gazu i będziemy nadal kontynuowali naszą wzajemną współpracę. Naturalnie, wolumen zakupionego w tym roku uzbeckiego gazu wzrośnie – powiedział Miller dziennikarzom.

W 2013 r. Gazprom kupił w Uzbekistanie ok. 4 mld m3. Z kolei plan zakupu na 2015 r. przewidywał tylko 1 mld m3.

Szef rosyjskiego koncernu potwierdził informację o osiągniętych pod koniec grudnia 2015 r. porozumieniach o zwiększeniu zakupów uzbeckiego surowca.

Tymczasem eksperci uważają, że w odróżnieniu od Turkmenistanu, Uzbekistan każdej zimy wstrzymywał dostawy gazu do Rosji i nawet bezprawnie korzystał z surowca tranzytowego, który był przeznaczony dla Gazpromu.

W tym kontekście warto przypomnieć, że tego samego dnia Gazprom poinformował, że nie będzie już kupował gazu od turkmeńskiej spółki Turkmengaz. Według oficjalnych deklaracji, decyzja o wstrzymaniu zakupu gazu była podjęta w związku ze ,,zmieniającą się koniunkturą na światowym rynku gazu, a także odrębnymi kwestiami gospodarczymi i finansowymi po stronie Gazprom Exportu”.