Geopolityczny skarb Norwegii został wystawiony na sprzedaż

11 maja 2024, 07:00 Alert

Ostatnia wolna część arktycznego archipelagu Svalbard należacego do Norwegii została wystawiona na sprzedaż. Ma znaczenie geopolityczne, ale można ją kupić za zaledwie 300 mln euro.

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay
Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Sprzedawany obszar to około 6000 hektarów, czyli tyle, ile liczy nowojorski Manhattan. Sprzedawcy to bogate rodziny z Oslo pragnące oddać ląd z ceną początkową 300 mln euro temu, kto zaoferuje najwięcej. W przeszłości pojawił się pomysł sprzedaży części archipelagu Svalbard na potrzeby wydobycia węgla przez firmę z Chin, ale w zamian została ona przekazana rządowi norweskiemu.

Zmiany klimatu powodują coraz większą dostępność regionu Arktyki. Archipelag Svalbard ma znaczenie geopolityczne jako znajdujący się na obszarze pod kontrolą Norwegii należącej do NATO w bliskim sąsiedztwie Rosji rywalizującej z tym Sojuszem. Arktyka kryje także zasobne złoża surowców, o które może się toczyć walka między państwami zaangażowanymi w ten region. Traktat ze Spitsbergen uznaje zwierzchność Norwegii nad archipelagiem i zakazuje wykorzystywania jego obszaru do celów militarnych.

Bloomberg / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowy Krym w Arktyce? Lenin północy i katastrofa śmigłowca