Gepfert: Energia tania już była, powinniśmy przestać marnotrawić ciepło

25 kwietnia 2022, 13:30 Ciepłownictwo

Ciepło trzeba mądrze konsumować. Nasze budynki mają często zerową inercję, jeśli chodzi o ciepło i dużo go marnotrawią – powiedziała Dalida Gepfert, prezes Veolia Energia Poznań podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022.

fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Dalida Gepfert na EKG 2022

– Po pierwsze, w ciepłownictwie mamy do czynienia z infrastrukturą, która jest wysłużona. Po drugie, w ciepłownictwie mówimy o jednostkach, które muszą być dostępne. Muszą to być pewne źródła, które dostarczają ciepło do klientów. Trzeba podejmować decyzje – odchodzimy od węgla z powodu kryzysu klimatycznego, trzeba to robić już dzisiaj. Decyzje te będą wdrażane przez wiele lat. Dla ciepłownictwa jedynym pewnym, niezawodnym paliwem jest gaz. Alternatywą jest dywersyfikacja źródeł, jak przetwarzanie odpadów czy biomasa. W miksie paliwowym gaz jest jednak dziś najprostszy do wdrożenia. Jesteśmy w momencie przetasowania na rynku. Warto, by Unia poszukała rozwiązań jak wspólne zakupy, by wzmocnić naszą pozycję na rynku. Firmy będą dalej robić swoje. Jako konsumenci gazu potrzebna byłaby opcja hedgowania gazu na następne lata – powiedziała Dalida Gepfert.

Zaznaczyła ona, że dzisiaj ceny zarówno gazu, jak i węgla są niepewne. – Patrząc na ceny emisji CO2, węgiel nie jest rozwiązaniem. W tak niepewnych czasach powinniśmy myśleć o dywersyfikacji. Miks paliwowy da nam szansę na budowanie sposobu dostarczania ciepła, który zadba o cenę. Nie wolno natomiast zapominać o efektywności energetycznej. Ciepło trzeba mądrze konsumować. Nasze budynki mają często zerową inercję, jeśli chodzi o ciepło i dużo go marnotrawią. Prawda jest taka, że energia tania już była – dodała prezes Veolia Energia Poznań.

Opracował Michał Perzyński