Nawalny nazwał Schroedera chłopcem na posyłki Putina i sąd mu nie pomógł

13 kwietnia 2024, 06:00 Alert

Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec odpowiedzialny za projekt gazociągu Nord Stream z Rosji a obecnie lobbysta Kremla przegrał sprawę sądową wytoczoną Bildowi za słowa Aleksieja Nawalnego z wywiadu o tym, że Schroeder jest chłopcem na posyłki Putina.

Gerhard Schroeder. Fot. Rosnieft.
Gerhard Schroeder. Fot. Rosnieft.

Sąd odrzucił pozew Schroedera przeciwko Bildowi w sprawie publikacji z października 2020 roku zawierającej tezę Aleksieja Nawalnego o tym, że ów były kanclerz Niemiec jest „chłopcem na posyłki Putina, który broni morderców”. Nawalny postawił tezę, że Schroeder pobiera nieformalnie pieniądze z Kremla ze względu na relacje z Gazpromem i Rosnieftem, w których władzach obecnie zasiada.

Gerhard Schroeder był kanclerzem odpowiedzialnym za inicjacje projektu Nord Stream 1. Po zakończeniu kariery politycznej otrzymał liczne apanaże w Rosji, w tym stanowisko w radzie nadzorczej Rosnieftu oraz władzach spółki Nord Stream 2 AG odpowiedzialnej za projekt o tej samej nazwie z terytorium rosyjskiego do Niemiec. Opowiadał się zacieśnianiem współpracy z Rosją i nie porzucił swych związków pomimo inwazji na Ukrainie rozpoczętej w lutym 2022 roku. Aleksiej Nawalny zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach niedługo po zakończeniu sfałszowanych wyborów prezydenckich w Rosji, które wygrał Władimir Putin.

Meduza / Wojciech Jakóbik

Putin zrzuca na Europę winę za kryzys energetyczny który wywołał Gazprom. Mówi o Polsce