GIOŚ i RCB: Smog nadal dusi polskie miasta

23 stycznia 2019, 11:00 Alert
smog
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podają, że bardzo zła jakość powietrza jest w środę w niektórych miejscowościach woj. lubuskiego, śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego, a zła w woj. pomorskim i wielkopolskim.

Bardzo zła jakość powietrza występuje w województwie lubuskim gdzie stężenie pyłu PM10 w niektórych miejscach waha się między 153,0 a 175,5 ug na metr sześcienny. Stacje pomiarowe na Śląsku i Dolnym Śląsku odnotowują stężenie pyłów między 158,6 ug/m sześc. w Bielsku-Białej do 193,2 ug/m sześc. w Legnicy. Najgorszą jakość powietrza odnotowano w środę rano w Nowym Targu – 224,6 miligramów pyłów na metr sześcienny. Zła jakość powietrza jest, według RCB i GIOŚ, w niektórych miejscach w woj. pomorskim (do 117,3 ug/m sześc.) i wielkopolskim (do 114,9 ug/m sześc.).

Na pozostałym obszarze kraju wartości są określane jako dostateczne, umiarkowane i dobre.
Bardzo zła i zła jakość powietrza – według informacji GIOŚ – ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, osoby cierpiące na astmę oraz kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum. W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.

Polska Agencja Prasowa