AlertEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Global Witness: Komisja Europejska musi odciąć rurociąg łączący polityków i branżę paliw kopalnych

Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl

Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl

Josep Borrell, Stella Kyriakides i Adina Vălean, trzej urzędnicy Komisji Europejskiej, byli do niedawna związani z przemysłem paliw kopalnych. Zdaniem międzynarodowej organizacji Global Witness, takie koligacje powinny być brane pod uwagę przy nominacjach na najwyższe stanowiska w Unii Europejskiej, która chce być proekologiczna.

Ekologia kontra paliwa kopalne

Badanie Global Witness ujawniło bliskie powiązania między trzema komisarzami Unii Europejskiej i firmami z branży paliw kopalnych. – Wszyscy zerwali więzi z poprzednimi miejscami pracy przed przystąpieniem do Komisji Europejskiej, ich przeszłe działania lub powiązania między ich najbliższą rodziną a sektorem paliw kopalnych powinny przynajmniej dać do myślenia o ich powołaniu na zielone stanowiska w Komisji – mówi Global Witness.

Euractiv skontaktował się z Komisją Europejską, która w odpowiedzi wskazała kodeks postępowania. Stanowi on, że „konflikt interesów nie istnieje, gdy członek jest traktowany jedynie jako członek ogółu społeczeństwa lub szerokiej kategorii osób”. – Dotyczy to również członków rodziny. Oprócz komisarza Văleana, który jest odpowiedzialny za transport, żaden z nich nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za politykę energetyczną i klimatyczną – powiedział rzecznik Komisji.

– Komisja Europejska komunikuje, że chce objąć globalne przywództwo w walce z kryzysem klimatycznym, ale jej związki z przemysłem paliw kopalnych, które spowodowały ten kryzys, są głębokie. Aby sprostać wyzwaniu, którym są zmiany klimatyczne, Komisja nie mieć zobowiązań wobec firm, które przedkładają zysk ponad ludzi i planetę – powiedział Barnaby Pace z Global Witness.

Z tej trójki, hiszpański komisarz Josep Borrell, odpowiedzialny za politykę zagraniczną, jest najbardziej powiązany z interesami branży paliw kopalnych. W latach 2009-2016 zasiadał w zarządzie Abengoa, hiszpańskiej firmy energetycznej zajmującej się budową elektrowni gazowo-parowych.

– Przemysł paliw kopalnych mógł stać się tak potężny właśnie poprzez wywieranie wpływu na politykę. Europejski Zielony Ład musi wyznaczyć punkt zwrotny i odciąć rurociąg między politykami a zanieczyszczającymi – powiedział Barnaby Pace w rozmowie z Euractiv.

Komisja Europejska twierdzi, że Borrell przeszedł ustalone procedury. – Został sprawdzony pod kątem potencjalnego lub domniemanego konfliktu interesów i bez większych problemów przeszedł przesłuchanie potwierdzające w Parlamencie Europejskim – odpowiada instytucja.

Euractiv/Jędrzej Stachura

Fundusz Odbudowy warunkowo zezwoli na inwestycje w gaz

 


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X