Global Witness: Komisja Europejska musi odciąć rurociąg łączący polityków i branżę paliw kopalnych

17 lutego 2021, 10:15 Alert
Komisja Europejska KE
Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl

Josep Borrell, Stella Kyriakides i Adina Vălean, trzej urzędnicy Komisji Europejskiej, byli do niedawna związani z przemysłem paliw kopalnych. Zdaniem międzynarodowej organizacji Global Witness, takie koligacje powinny być brane pod uwagę przy nominacjach na najwyższe stanowiska w Unii Europejskiej, która chce być proekologiczna.

Ekologia kontra paliwa kopalne

Badanie Global Witness ujawniło bliskie powiązania między trzema komisarzami Unii Europejskiej i firmami z branży paliw kopalnych. – Wszyscy zerwali więzi z poprzednimi miejscami pracy przed przystąpieniem do Komisji Europejskiej, ich przeszłe działania lub powiązania między ich najbliższą rodziną a sektorem paliw kopalnych powinny przynajmniej dać do myślenia o ich powołaniu na zielone stanowiska w Komisji – mówi Global Witness.

Euractiv skontaktował się z Komisją Europejską, która w odpowiedzi wskazała kodeks postępowania. Stanowi on, że „konflikt interesów nie istnieje, gdy członek jest traktowany jedynie jako członek ogółu społeczeństwa lub szerokiej kategorii osób”. – Dotyczy to również członków rodziny. Oprócz komisarza Văleana, który jest odpowiedzialny za transport, żaden z nich nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za politykę energetyczną i klimatyczną – powiedział rzecznik Komisji.

– Komisja Europejska komunikuje, że chce objąć globalne przywództwo w walce z kryzysem klimatycznym, ale jej związki z przemysłem paliw kopalnych, które spowodowały ten kryzys, są głębokie. Aby sprostać wyzwaniu, którym są zmiany klimatyczne, Komisja nie mieć zobowiązań wobec firm, które przedkładają zysk ponad ludzi i planetę – powiedział Barnaby Pace z Global Witness.

Z tej trójki, hiszpański komisarz Josep Borrell, odpowiedzialny za politykę zagraniczną, jest najbardziej powiązany z interesami branży paliw kopalnych. W latach 2009-2016 zasiadał w zarządzie Abengoa, hiszpańskiej firmy energetycznej zajmującej się budową elektrowni gazowo-parowych.

– Przemysł paliw kopalnych mógł stać się tak potężny właśnie poprzez wywieranie wpływu na politykę. Europejski Zielony Ład musi wyznaczyć punkt zwrotny i odciąć rurociąg między politykami a zanieczyszczającymi – powiedział Barnaby Pace w rozmowie z Euractiv.

Komisja Europejska twierdzi, że Borrell przeszedł ustalone procedury. – Został sprawdzony pod kątem potencjalnego lub domniemanego konfliktu interesów i bez większych problemów przeszedł przesłuchanie potwierdzające w Parlamencie Europejskim – odpowiada instytucja.

Euractiv/Jędrzej Stachura

Fundusz Odbudowy warunkowo zezwoli na inwestycje w gaz