EnergetykaGaz.

Globalna podaż LNG pozostanie ograniczona co najmniej do 2027 roku

Gazowiec Jan Paderewski. LNG trafia do Polski m.in. drogą morską. Przodują Amerykanie, którzy dostarczyli 167 ton paliwa. Fot. Orlen

Globalna podaż LNG może pozostać ograniczona co najmniej do 2027 roku, a być może dłużej, ze względu na opóźnienia w budowie nowej infrastruktury eksportowej i rosnący popyt w Azji – ocenia Saul Kavonic, starszy analityk MST Financial.


– Nadal odczuwamy skutki odcięcia dostaw gazu z Rosji do Europy, a od tego czasu nie odnotowano znaczącego wzrostu globalnej podaży LNG – powiedział Kavonic. Dodał, że choć w ciągu najbliższych dwóch lat na rynek ma trafić nowa podaż, istnieje wciąż duży „utajony” popyt na schłodzony gaz, szczególnie w Azji.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku dostawy gazu do Europy zostały ograniczone, co „wyssało” znaczące ilości gazu z Azji, powodując ubóstwo energetyczne w niektórych krajach basenu Pacyfiku.

– Ten utajony wzrost popytu na LNG, szczególnie w Azji, byłby widoczny, gdyby ceny były bardziej przystępne – zauważył analityk.

W 2021 roku 45 procent importu gazu ziemnego do UE pochodziło z Rosji, ale w 2024 roku udział ten spadł do około 10 procent.

Opóźnienia w nowej infrastrukturze

Kavonic wskazał również na potencjalne opóźnienia w nowych projektach eksportowych.

– Niektóre projekty w USA, jak Golden Pass, są opóźnione, a rosyjski Arctic LNG 2 nie zdołał jeszcze uruchomić dostaw – powiedział. Dodał, że nawet projekty w Katarze mogą zostać zrealizowane z opóźnieniem. Amerykańscy regulatorzy przedłużyli termin budowy terminalu Golden Pass LNG w Teksasie (o zdolności 24,6 mld m³/rok) do 2029 roku, a sankcje USA utrudniają działalność nowo wybudowanego rosyjskiego Arctic LNG 2.
W efekcie wcześniejsze prognozy MST Financial o nadpodaży LNG w 2026 roku są już nieaktualne.

– Nadpodaż przesunęła się na 2027 rok, a mogę przedstawić mocne argumenty, dlaczego może w ogóle nie dojść do jej realizacji – podsumował Kavonic.

Montel news / Biznes Alert

Niemcy nie mają już mocy przeładunkowych LNG. Gazoporty zarezerwowane do końca roku


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Udostępnij:

Facebook X X X