Globalny gracz naftowy rusza z Rosjanami na podbój Arktyki

18 listopada 2020, 06:30 Alert

Rosnieft ma zyskać partnera, który pomoże mu wydobywać ropę w Arktyce w celu utrzymania przychodów budżetowych Rosji oraz rozwoju handlu z użyciem Północnego Szlaku Morskiego.

Rosnieft w Arktyce. Fot. Rosnieft
Rosnieft w Arktyce. Fot. Rosnieft

Rosnieft zamierza sprzedać udziały w projekcie Vostok Oil handlarzowi ropy Trafigurze. Tamtejsze złoża są szacowane na sześć mld ton ropy lub 44 mld baryłek. Wiedomosti szacują wartość tych udziałów na około siedem mld dolarów. Goldman Sachs przewiduje, że projekt może przyciągnąć ponad 120 mld dolarów w latach 2020-60. Udział Trafigury może ułatwić sprzedaż ropy z wydobycia Vostok Oil szacowanego na ponad 100 mln ton ropy rocznie do 2035 roku.

Projekt Vostok Oil składa się z pól wydobywczych Lodocznoje, Wankorskoje, Suzunskoje, Tagulskoje, Pajachskoje i innych, które znajdują się na Półwyspie Tajmyrskim w północnej części Kraju Krasnojarskiego. Znajduje się tam ropa lekka, mało zasiarczona, o jakości wyższej od mieszanki Brent popularnej w Europie. Szacowana podaż z tamtejszych złóż to 25 mln ton w 2024 roku, 50 mln ton w 2027 roku i do 115 mln ton w 2030 roku. Rosnieft chce wykonać tam ponad 20 tysięcy odwiertów wydobywczych. Wydobycie Wostok Nieft ma pozwolić Rosji utrzymać jego krajowy poziom powyżej 10 mln baryłek dziennie po 2030 roku (ważny z powodu przychodów budżetowych) i zwiększyć handel z użyciem Północnego Szlaku Morskiego dzięki dostawom z wykorzystaniem tankowców-lodołamaczy budowanych w stoczni Zwiezda Rosnieftu.

Rosnieft/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Problemy Rosji u wrót Arktyki