GM odchodzi od hybryd na rzecz modeli w pełni elektrycznych

31 stycznia 2019, 06:31 Alert

W strategii rozwoju koncernu GM ogłoszonej niespełna miesiąc temu nie było miejsca dla flagowego zelektryfikowanego modelu Chevy Volt. W czasie trwającego salonu motoryzacyjnego w Detroit Mark Reuss, prezydent GM w wypowiedzi dla Fox powiedział, że firma po przeanalizowaniu danych podjęła decyzje o całkowitej rezygnacji z produkcji silników spalinowych.

samochód elektryczny elektromobilność
fot. BiznesAlert.pl

Wspólna platforma

Znikną zatem z rynku hybrydy produkowane przez GM. W tym Chevy Volt plug-in już z końcem 2019 roku. Firma nie uniknie też restrukturyzacji i zapowiada zamknięcie niektórych zakładów. Koncern będzie zwiększał zaangażowanie (także finansowe) w rozwój linii produkcyjnej przystosowanej do produkcji elektrycznych aut. Zapowiedziano także współpracę z koncernem Cadillac. Ma on stworzyć samochód elektryczny na bazie platformy pochodzącej z GM.

Przepis na sukces

Możliwe, że odcięcie się od starych modeli tworzenie od podstaw a nie elektryfikacja spowoduje, że firma stanie mocno na nogi. Można się spodziewać pierwszych efektów wprowadzania w życie nowej strategii po 2020 roku. Pierwszym sukcesem moim zdaniem będzie wykorzystanie platformy stworzonej przez GM przez innych producentów. Pierwszy sukces już ma doskonale przyjęty przez użytkowników Chevy Bolt (niedostępny w oficjalnej dystrybucji w Polsce).

Chiny

Koncern na początek będzie koncentrował się na rynku chińskim, zatem sytuacja z Chevy Bolt niedostępnym w Polsce może się powtórzyć. Jeśli faktycznie uda się we współpracy z koncernem Cadillaca do 2023 roku wypuścić nie mniej niż 20 elektrycznych modeli GM będzie miał powody do zadowolenia.

Fox News/Agata Rzędowska