AtomEnergetyka

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu reaktorów przy wsparciu sztucznej inteligencji. Współpraca ma także ułatwić analizę danych podczas pracy działających już bloków. Skupią się głównie na technologii reaktorów AP1000, które Polska postawi na Pomorzu.

– Westinghouse Electric Company i Google Cloud ogłosiły rozpoczęcie współpracy, mającej na celu wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji (AI) do zoptymalizowania procesu budowy reaktorów jądrowych. Partnerstwo ma również usprawnić pracę działających elektrowni jądrowych dzięki zaawansowanej analizie danych – czytamy w komunikacie.

– Nasza technologia AP1000 jako jedyny w pełni licencjonowany i gotowy do budowy reaktor na rynku, stanowi najszybszy sposób na włączenie do amerykańskiej sieci energetycznej nowych i przystępnych cenowo źródeł energii jądrowej. […] Dzięki partnerstwu z Google Cloud, które wzmocni nasze technologie HiVE i bertha, oraz wiedzy opartej na własnych, gromadzonych przez 75 lat danych, możemy przyspieszyć wdrażanie nowych jednostek AP1000 dzięki technologiom AI, które zoptymalizują budowę i eksploatację elektrowni jądrowych – powiedział Dan Sumner, tymczasowy dyrektor generalny Westinghouse.

Sztuczna inteligencja jako wsparcie atomu

Westinghouse podaje, że w ramach współpracy z Google Cloud z powodzeniem zrealizował pierwszy projekt typu proof-of-concept. Wykorzystano w nim cyfrową platformę projektową WNEXUS firmy Westinghouse oraz sztuczną inteligencję HiVE, wzmocnioną technologiami Google Cloud, takimi jak Vertex AI, Gemini i BigQuery, w celu autonomicznego generowania i optymalizacji pakietów roboczych dla modułowej budowy reaktora AP1000 – czytamy.

We wrześniu 2024 roku Westinghouse wprowadził na rynek rozwiązania HiVE i bertha. Pierwszy z nich to system sztucznej inteligencji generatywnej, dedykowany branży jądrowej. W założeniu, pomaga odbiorcom zoptymalizować planowanie konserwacji, usprawnić inspekcje i poprawić cyfrowe interfejsy użytkownika. System bertha Nuclear Large Language Model, nazwany na cześć Berthy Lamme, pierwszej kobiety z tytułem inżyniera mechanika w USA, to typ algorytmu, który wykorzystuje techniki deep learningu i zbiory danych do zrozumienia, podsumowania, generowania i przewidywania nowych treści.

AI pomoże na Pomorzu?

Współpraca Westinghouse (WEC) i Google Cloud może zaowocować w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (województwo pomorskie). Według planów, w 2036 roku pracę rozpoczną tam trzy reaktory jądrowe, we wspomnianej technologii AP1000 od WEC. Pierwszy beton pod jednostki ma zostać wylany w 2028 roku.

Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....
Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Udostępnij:

Facebook X X X