Gaz.Wszystko

Göring-Eckardt: Ekspansja Gazpromu w Niemczech jest niebezpieczna

Szefowa frakcji “Zielonych” w Bundestagu Katrin Göring-Eckardt domaga się interwencji niemieckiego rządu w prawie transakcji po finalizacji, której Gazpromowi przejmie kontrolę nad gazociągami i magazynami gazu w Niemczech – donosi “Rzeczpospolita”.

Przypominamy, że w grudniu ubiegłego roku Gazprom podpisał umowę z niemiecką firmą Wintershall, na mocy której rosyjska spółka przejmie gazociągi dystrybucyjne oraz magazyny gazu w Niemczech. Zgodnie z tą umową, która uzyskała już akceptację ze strony Komisji Europejskie, Gazprom przejmie między innymi pełną kontrolę nad magazynem gazu w Rehden pod Bremą o pojemności 4,4 mld m sześc. i otrzyma udziały w dwóch magazynach – w Jemgum w Dolnej Saksonii oraz Haidach w Austrii (ten ostatni mimo, że zlokalizowany jest w Austrii obsługuje głównie rynek niemiecki).

Jak mówi cytowana przez “Rz” za “Berliner Zeitung” Katrin Göring-Eckardt przewodniczącej frakcji “Zielonych” w Bundestagu, ekspansja Gazpromu w Niemczech jest niebezpieczna i dlatego rząd w Berlinie musi ją powstrzymać.

Jednocześnie zarzuciła ona niemieckiemu rządowi bierność w tej sprawie podkreślając, że zwleka on z decyzjami aż na interwencję będzie za późno.

Sam urząd kanclerski – jak relacjonuje “Rz”- unika komentowania tej spawy – tłumacząc, ze są to decyzje biznesowe prywatnych firm. Natomiast Wintershall nie widzi powodu, aby zrywać umowę z Gazpromem.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Orlen obniżył ceny gazu. Nie potrzeba nawet wniosku

Koncern poinformował o obniżeniu cen gazu o prawie 15 procent. Informacja dotyczy klientów PGNiG Obrót Detaliczny (należącego do grupy Orlen)....

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X