Rz: Rosną koszty pracowniczy w górnictwie

23 lipca 2018, 06:15 Alert

Na duży wzrost kosztów pracowniczych w górnictwie węgla kamiennego zwraca uwagę „Rzeczpospolita”. Według dziennika w tym roku górnicze spółki wydadzą na dodatkowe świadczenia dla pracowników ponad 1,3 mld zł.

Górnicy w pracy. Fot. Bogdanka
Górnicy w pracy. Fot. Bogdanka

Jak wynika z informacji dziennika, najwięcej na wyższe świadczenie dla pracowników w tym roku – ponad 1 mld zł wyda Jastrzębska Spółka Węglowa. Na tę kwotę złożą się 7 proc. podwyżki i jednorazowe premie, co zwiększa wydatki na płace w spółce o 557 mln zł oraz wypłata zawieszonych wcześniej czternastej pensji i deputatu węglowego, co będzie kosztowało JSW około 500 mln zł.

Również w Polskiej Grupie Górniczej koszty związane z zatrudnieniem wzrosną. Jak podaje „Rz”, wzrost miesięcznych wynagrodzeń średnio o 7 proc., będzie kosztował grupę około 280 mln zł.

Z informacji „Rz” wynika, że płace wzrosły też w Bogdance, gdzie od marca wynagrodzenia są wyższe o 5 proc., a dodatkowo pracownicy otrzymali jednorazową premię motywacyjną w wysokości 2,7 tys. zł brutto. W przypadku Taurona Wydobycie pracownicy dostali średnio po 1850 zł brutto jednorazowej premii.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, wzrost wynagrodzeń władze górniczych spółek tłumaczą sytuacją na rynku pracy i problemami z pozyskaniem pracowników. Jednocześnie wskazują na wzrost płac w całym przemyśle. Jednak dziennik zwraca uwagę, że płace to nie jedyna pozycja po stronie kosztów, która zdecydowanie wzrośnie w górniczych spółkach. Okazuje się, że muszą one zmierzyć się też z rosnącymi cenami usług i maszyn górniczych i to rzędu 20-35 proc.

Rzeczpospolita/CIRE.PL