Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o górnictwie

5 grudnia 2023, 16:00 Alert

Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się projektem zmiany przepisów prawa dotyczących górnictwa węgla kamiennego. Poruszono w nim między innymi odroczenie spłat zaległości przez Polską Grupę Górniczą.

Wydobycie węgla. Fot. pixabay
Wydobycie węgla. Fot. pixabay

ISBnews podaje, że Sejm na wieczornym posiedzeniu zajmie się górnictwem. Cytowany przez portal marszałek Hołownia deklaruje, że przedmiotem posiedzenia będzie m.in. nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W tym projekcie założono zawieszenie spłat Polskiej Grupy Górniczej z tytułu niezapłaconych składek ZUS i pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju. Raty mają być zamrożone do 31 grudnia 2025 roku.

– Zajmiemy się też ustawą o górnictwie, to też jedna z tych pilnych ustaw, które zostały nam w spadku po niedziałającym Sejmie w ostatnich miesiącach, ostatniej kadencji. Musimy szybko ją przeprocesować, uchwalić, żeby górnictwo mogło spokojnie, normalnie funkcjonować – powiedział Hołownia cytowany przez portal.

Według proponowanych przepisów zwolniono by podmioty objęte Nowym System Wsparcia z wpłat do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek od dochodów prawnych.

ISBnews / Marcin Karwowski

Komisja może dać zielone światło finansowaniu atomu z USA w Polsce do końca roku