Zespół odpowiedzialny za ratowanie górnictwa przyjął plan pracy

4 sierpnia 2020, 17:30 Alert

W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej  doszło do spotkania  jej zarządu z przedstawicielami związków zawodowych w niej działających. W jego trakcie  zapadło postanowienie o powołaniu zespołów roboczych ds.: sprzedaży węgla, produkcji, organizacji pracy i spraw pracowniczych i finansowania działalności kopalń.

Polska Grupa Górnicza. Fot. BiznesAlert.pl
Polska Grupa Górnicza. Fot. BiznesAlert.pl

Cele zespołu

Uczestnicy spotkania ustalili, że pierwsze spotkanie zespołu mającego na celu przygotowanie programu naprawczego polskiego górnictwa odbędzie się w Warszawie, 11 sierpnia 2020 roku o godzinie 11.00, realizując postanowienia z posiedzenia w dniu 28 lipca 2020 roku. Zostaną na nie zaproszeni  przedstawiciele związków zawodowych i zarządów Polskiej Grupy Górniczej i Taurona Wydobycie oraz przedstawiciele rządu odpowiedzialni za temat posiedzenia zespołu. Do prac zespołu będą mogli zostać zaproszeniu eksperci o uznanym autorytecie w branży górniczej i energetycznej.

Celem zespołu będzie m.in. przedstawienie możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej, inwestycji w energetyce i górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę, kwestii związanych z polityką klimatyczną, a także wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.

Zespoły mają pracować w obszarach:

  • sprzedażowym na okoliczność możliwości lokowania produktu na rynku,
  • produkcyjnym na okoliczność kosztów udostępniania węgla,
  • pracowniczym na okoliczność wypracowania zasad organizacji pracy,
  • finansowo-rynkowym na okoliczność źródeł finansowania działalności.

Plan naprawczy do końca września

Powołany zespół ma do końca września wypracować plan naprawczy dla PGG i całego górnictwa. Przed tygodniem w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem miało dojść do prezentacji takiego planu autorstwa zarządu tej spółki. Zakładał on m.in. likwidację Kopalń Wujek i Ruda, osłony dla górników odchodzących z pracy, zawieszenie na trzy lata tzw. czternastej pensji oraz powiązanie 30 procent wynagrodzenia górników z efektywnością pracy, o czym pisał BiznesAlert.pl. Ostatecznie program nie został zaprezentowany ze względu na sprzeciw strony społecznej. Zapadła wówczas decyzja, że zostanie wypracowany nowy plan w dialogu ze związkami.

Ministerstwo Aktywów Państwowych/Bartłomiej Sawicki

Baca-Pogorzelska: Znamy szczegóły planu ratunkowego dla górnictwa