DrogiInfrastrukturaWszystko

Gorzkowski: Parkometry to przeszłość

– Polskie miasta mogą korzystać z doświadczeń wielu europejskich miast, np. Mediolanu, Sztokholmu, czy Goeteborga, by stać się naprawdę “inteligentne”, gdyż tylko takie nowoczesne rozwiązania pozwolą funkcjonować coraz większym aglomeracjom – uważa Krzysztof Gorzkowski, dyrektor marketingu i PR Kapsch Telematic Services, cytowany przez agencję ISBNews. Gorzkowski uczestniczył w konferencji eksperckiej “Smart Cities. Wyzwania i koncepcje rozwiązań dla mobilności miejskiej w miastach Europy uwzględniając ich historyczny aspekt kulturalny”, która odbyła się we Wrocławiu 14 marca. Organizatorem konferencji był Instytut Regionów Europy (IRE).

– W 1907 r. zaledwie 10% ludności Europy zamieszkiwało miasta, w 2007 r. było to już 50%. Według szacunków Komisji Europejskiej w 2050 r. do miast przeniesie się aż 75% ludności. Oznacza to, że miasta musza być inteligentne, by zapewniały komfort życia mieszkańcom – podkreślił Krzysztof Gorzkowski.

Uczestnicy konferencji wskazywali na problemy, które w Polsce utrudniają wdrażania inteligentnych rozwiązań miejskich. Podkreślali np. że nie jest możliwe wprowadzenie stref płatnych w miastach, ponieważ od 2004 roku włodarze miast odpowiedzialni za budowę i utrzymywanie infrastruktury nie mogą czerpać z niej zysków.

Zdaniem dyrektora, parkometry nie są odpowiedzią na problem związany z ruchem w miastach, a wręcz go pogłębiają.

– Parkometry nie poprawią warunków poruszania się w miastach, nie zredukują zatłoczenia ani liczby wypadków. Nie zmniejszą też zanieczyszczeń. Do tego dochodzi jeszcze niska efektywność finansowa – mówi Gorzkowski.

– W Europie jest wiele miast, z których doświadczeń możemy korzystać. Mediolan, Sztokholm, czy Goeteborg pokazują, jak proste i inteligentne rozwiązania mogą zmienić życie w miastach. Ich mieszkańcy nie maja wątpliwości, że jedynym efektywnym rozwiązaniem dla coraz bardziej zatłoczonych miast są strefy płatnego wjazdu – ocenia Krzysztof Gorzkowski.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X