AlertEnergetykaŚrodowisko

Gorzowska sieć ciepłownicza przyłączyła 13 nowych obiektów

Elektrownia Turów/Fot. PGE

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie Wielkopolskim przyłączyła w 2019 roku do miejskiej sieci ciepłowniczej 13 nowych obiektów o łącznym zapotrzebowaniu 3,7 MWt. Jednocześnie prowadzi od wielu lat program likwidacji term gazowych. Tylko w 2019 roku zlikwidowano około 2000 term i zastąpiono je modułami dostarczającymi ciepłą wodę użytkową ze scentralizowanego systemu ciepłowniczego o łącznej mocy 1,3 MWt.

Większa świadomość mieszkańców

– Wzrasta świadomość mieszkańców Gorzowa, którzy coraz częściej przyłączają swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Każde takie przyłączenie nowego odbiorcy do systemu to działanie w kierunku poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Spalanie paliw niskiej jakości, w tym odpadów, w starych przydomowych kotłowniach jest przyczyną rakotwórczych emisji. W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych warto je zlikwidować i przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej – powiedział Mirosław Rawa, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

W 2019 roku do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączono osiem nowopowstałych budynków o łącznym zapotrzebowaniu 1,84 MWt. Natomiast zarządcy pięciu budynków z rynku wtórnego zmienili sposób ogrzewania na efektywne i ekologiczne ciepło sieciowe o mocy 0,56 MWt. W 42 obiektach rozszerzono dostawy o ciepłą wodę użytkową.

Nowe przyłącza są możliwe dzięki inwestycjom prowadzonym przez gorzowską elektrociepłownię, która wraz z Miastem Gorzów Wielkopolski oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska zrealizowała m.in. program likwidacji niskiej emisji, w ramach którego zlikwidowano 3000 pieców i przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej 240 budynków wielorodzinnych, położonych w centrum Gorzowa. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych prowadzona jest także modernizacja sieci ciepłowniczej. Tylko w 2019 roku wymieniono 3 km sieci.

– Stale się rozwijamy prowadząc proekologiczne inwestycje oparte na najnowocześniejszych technologiach. Dbamy przy tym o komfort życia mieszkańców, chronimy środowisko oraz poprawiamy jakość powietrza. Jeśli ktoś chce się przyłączyć do naszej sieci, to wystarczy się z nami skontaktować i umówić na spotkanie. Jesteśmy otwarci na współpracę – dodał Mirosław Rawa.

Polska Grupa Energetyczna

Wiceprezes EBI: Polska jest liderem regionu. Chcemy wesprzeć jej transformację energetyczną (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X