Gowin: Trwa rewolucja, z której wyłoni się nowy świat

13 czerwca 2018, 11:30 Innowacje
gowin
Jarosław Gowin / fot. BiznesAlert.pl

Kiedy rodził się impact, nie mieliśmy gwarancji, czy format takich spotkań się przyjmie i utrwali, ale to się udało. Teraz jest to najważniejsze miejsce dyskusji o innowacjach i nowoczesnej gospodarce w naszej części Europy – powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Wyścig technologiczny

Tematem wiodącym tegorocznej edycji impact jest sztuczna inteligencja. – O AI (ang. artificial intelligencje – sztuczna inteligencja) mówi się od dziesięcioleci. Celem było stworzenie maszyn zdolnych do komunikacji i uczenia się. W Polsce powstała jedna z pierwszych firm sprzedających inteligentny transport i mechanizmy ruchu drogowego. Prezydent Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 roku Chiny chcą stać się globalnym liderem sztucznej inteligencji. Prezydent Macron zapowiedział, że Francja nie odpuści tego wyścigu i zapowiedział 1,5 miliarda euro na rozwój tej branży. Wskazał on też na rozwój autonomicznych pojazdów. My idziemy tą samą drogą co liderzy – mówił Gowin.

Nowy świat

Minister mówił, że Polski i światowych liderów rozwoju AI nie dzieli przepaść. – Jako polityk nie wykluczam, że chodzi nam też o piękne hasła i PR, ale prezydenci Chin i Francji zamienili to w polityczne decyzje. Zaczęła się wielka rewolucja, trwa wielka zmiana. To zmiana cywilizacyjna w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Wyłoni się z niej całkiem nowy świat – ogłosił Jarosław Gowin. – Poprzednie rewolucje gospodarcze doprowadziły do spektakularnych sukcesów. Inwestowanie w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestycją w człowieka. W świecie sztucznej inteligencji programowanie to za mało. Obszar ten poszerza naszą wyobraźnię w takich dziedzinach jak etyka, filozofia, ekonomia czy prawo – powiedział wicepremier. Zapowiedział też szereg ustaw regulujących i wspierających innowacje. – Nie mam wątpliwości, że musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji. Jesienią powołam sojusz przedstawicieli świata nauki w tej sprawie – zapowiedział.