Grabowski: Zrównoważony rozwój dla Bałtyku

10 czerwca 2015, 07:35 Energetyka

Z początkiem lipca br. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Jak informuje resort środowiska wśród środowiskowych priorytetów polskiej prezydencji znajdą się miedzy innymi opracowanie nowej agendy zrównoważonego rozwoju po 2015 r., a także kontynuacja działań związanych z adaptacją do zmian klimatu oraz wzmocnienie współpracy z innymi organizacjami w regionie Morza Bałtyckiego.

– Cele środowiskowe naszej prezydencji, to jest dążenie do wypracowania nowej agendy zrównoważonego rozwoju po roku 2015 oraz adaptacja do zmian klimatu, wpisują się w długookresowe cele Rady Państw Morza Bałtyckiego. Chcemy ponadto budować synergię miedzy różnymi organizacjami i grupami, które zajmują się zrównoważonym rozwojem regionu Morza Bałtyckiego – mówi minister środowiska Maciej Grabowski.

Polska prezydencja w obszarze środowiska będzie skupiać uwagę m.in. na wypracowaniu nowej agendy zrównoważonego rozwoju dla regionu Morza Bałtyckiego po 2015 r. Jednocześnie agenda ta będzie stanowiła regionalny wkład do realizacji globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals), które we wrześniu br. mają zostać przyjęte na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kolejnym przedmiotem prac polskiej prezydencji będą działania związane z adaptacją do zmian klimatu. Odpowiedzią na te wyzwania jest prowadzenie skutecznej krajowej i międzynarodowej polityki adaptacji. Służyć temu będzie m.in. wymiana wiedzy i doświadczeń między państwami regionu Morza Bałtyckiego.

Budowanie synergii między różnymi organizacjami i grupami, które zajmują się zrównoważonym rozwojem Regionu Morza Bałtyckiego, to kolejne zadanie polskiej prezydencji. W tym celu będziemy współpracować m.in. w ramach: Konwencji Helsińskiej, Ramowej dyrektywy w sprawie strategii morskiej i Europejskiej Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego. Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała w 1992 r. Jej celem jest współpraca w wielu dziedzinach wpływających na poprawę warunków życia mieszkańców regionu, w tym wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Długoterminowe priorytety Rady zostały zrewidowane podczas fińskiej prezydencji (2013/2014) i ujęte w trzech punktach: Zrównoważony i zamożny region (Sustainable and Prosperous Region), Identyfikacja regionalna (Regional Identity) oraz Bezpieczny region (Safe and Secure Region). Członkowie Rady to: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja, Islandia, Norwegia i Komisja Europejska.

W Radzie obowiązuje roczna, rotacyjna prezydencja. Ministerstwo Środowiska jest członkiem jednej z Grup Eksperckich Rady – ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Źródło: Ministerstwo Środowiska