Grecja balansuje między Korytarzem Południowym a Turkish Stream

3 marca 2017, 06:15 Alert

1 marca w głównym biurze Gazpromu doszło do roboczego spotkania prezesa spółki z sekretarzem stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Grecji ds. międzynarodowych stosunków gospodarczych Giorgosem Tsiprasem.

Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNIG.
Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNIG.

Strony wysoko oceniły obecny poziom partnerstwa rosyjsko-greckiego w energetyce a także omówiły perspektywy jego dalszego rozwoju. Mówiono również o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium Grecji w kierunku Włoch w ramach projektu Turkish Stream.

Aleksiej Miller i Giorgos Tsipras zgodzili się, że budowa nowego gazociągu na eksport gazu do Południowej oraz Południowo-Wschodniej Europy jest ważnym krokiem na drodze dywersyfikacji tras dostaw i w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Grecji oraz pozostałych państw regionu.

Uczestnicy spotkania rozmawiali również o dostawach gazu na grecki rynek. Stwierdzono, że w 2016 roku Gazprom dostarczył do Hellady 2,68 mld m3 surowca, co w porównaniu z 2015 rokiem oznacza wzrost o 35 procent. W styczniu i lutym tego roku utrzymana została tendencja wzrostu eksportu gazu do Grecji. W tym czasie Ateny importowały o 20,6 procent więcej paliwa niż w analogicznym okresie w 2016 roku.

 

24 lutego 2016 roku w Rzymie Gazprom, włoski Edison SpA oraz grecka DEPA SA podpisały memorandum o dostawach gazu. Zgodnie z jego założeniami gaz będzie przesyłany z Rosji po dnie Morza Czarnego i przez państwa trzecie do Grecji i do Włoch. Ponadto według założeń projektu studium wykonalności ma zostać sporządzone do końca 2016 roku.

Jak dotychczas problemem pozostawał jednak brak technicznych możliwości dostarczenia rosyjskiego paliwa do Grecji oraz Włoch. W grudniu 2014 roku Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z projektu South Stream, a w listopadzie 2015 r. zamrożono projekt gazociągu Turkish Stream. Jednak ponowne ocieplenie relacji na linii Moskwa-Ankara oraz podpisanie międzyrządowej umowy w sprawie budowy Turkish Stream stwarza możliwość kontynuacji dyskusji na temat projektu ITGI Poseidon. Połączenie międzysystemowe Posejdon jest częścią Gazociągu ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), który łącznie ma mieć 800 km długości oraz przepustowości 8-10 mld m3 rocznie. W listopadzie 2007 roku powstało 300 km połączenia Turcja-Grecja.

Co ciekawe, jednocześnie Grecja popiera również wspierany przez Komisję Europejską Południowy Korytarz Gazowy, a więc projekt, który dla którego konkurencją jest Turkish Stream. O poparciu dla Korytarza poinformował w rozmowie z agencją Trend minister energetyki i środowiska Grecji Giorgos Stathakis. Dzięki niemu Ateny chcąc stać się hubem gazowym dla Europy Wschodniej i Bałkanów.

Gazprom/Piotr Stępiński

Grecja chce zaoferować gaz kaspijski Europie Wschodniej i Bałkanom