Grecja oferuje dla Iranu swoją flotę do transportu ropy oraz LNG

29 maja 2015, 07:42 Alert

(Prime/Piotr Stępiński)

Grecki terminal LNG Revithoussa. Fot. Wikimedia Commons
Grecki terminal LNG Revithoussa. Fot. Wikimedia Commons

Po rozmowach w Atenach minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Kotiaz oraz jego irański odpowiednik Mohammad Javad Zarif poinformowali, że podczas spotkania omawiali kwestie dotyczące współpracy energetycznej oraz możliwości wykorzystania greckiej floty handlowej dla transportu ropy oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Zarif odwiedził Ateny tuż przed dzisiejszym spotkaniem w Genewie gdzie będą wznowione rozmowy dotyczące irańskiego programu jądrowego. Podczas swojej wizyty w stolicy Grecji spotka się on także z premierem Alexisem Tsiprasem.

Grecki minister sprawa zagranicznych powiedział, że podczas rozmowy omawiano kwestie dotyczące współpracy w dziedzinach, które nie zostały objęte międzynarodowymi sankcjami oraz możliwości współpracy w innych obszarach po ich zniesieniu. Kotiaz wyraził nadzieję, że nastąpi to w najbliższym czasie. W czerwcu mają zakończyć się negocjacje Iranu z USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami na ten temat.

– Rozmawialiśmy o konieczności pogłębiania współpracy politycznej oraz kulturalnej. Przywiązujemy szczególną wagę do naszej współpracy w sferach ekonomicznych oraz energetycznych – powiedział grecki minister.

Dodał także, że kilka dni temu zatwierdzono rozpoczęcie bezpośrednich lotów z Teheranu do Aten wyrażający przy tym nadzieję, że ten fakt wniesie swój wkład w rozwój handlu oraz turystyki.

– Powiązałem także dyskusję na temat energetyki z kwestią wykorzystania greckiej floty handlowej, która posiada duże doświadczenie w dostawach ropy oraz LNG – stwierdził Kotiaz.

Przypomniał także o pięciostronnym spotkaniu w Budapeszcie z przedstawicielami Turcji, Grecji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Serbii oraz Węgier o pragnieniu Grecji dotyczącego stania się państwem tranzytowym dla dostaw surowców energetycznych do Centralnej Europy.

– Sądzę, że nowe rurociągi, które są konieczne dla regionu będą dostarczały surowce energetyczne z Iranu – powiedział Kotiaz.

Iran był jednym z głównym dostawców ropy do Grecji – w 2011 roku Ateny codziennie kupowały od Teheranu 100 tys. baryłek co stanowiło jedną trzecią ich importu. Jednakże rok później ze względu na wprowadzenie sankcji Grecja zaprzestała zakupu irańskiej ropy.

Odnosząc się do programu jądrowego Teheranu Kotiaz zauważył, że dla wszystkich ważne jest aby osiągnąć ostateczne porozumienie w tej kwestii.

Ze swojej strony szef irańskiego MSZ odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości jego osiągnięcia w czerwcu powiedział, że ,,porozumienie zostanie zawarte ,,w rozsądnym terminie” jeśli druga strona będzie przestrzegała ustalonych w Lozannie parametrów umowy” oraz jeśli obydwie strony będą trzymały się zasady wzajemnego szacunku. Wówczas może być ogłoszone kompleksowe porozumienie z Iranem, zrównoważonego oraz trwałego, które będzie opierało się na wzajemnych szacunku oraz poszanowaniu godności”.