Greepeace krytykuje ministerstwo klimatu za odkrywkę Turów. Chce zamknięcia elektrowni węglowych PGE do 2030 roku

26 marca 2020, 13:00 Alert
Węgiel stop Greenpeace
Akcja Greenpeace w Porcie Gdańsk. Fot. Greenpeace Polska

Greenpeace krytykuje decyzję ministerstwa klimatu o przedłużeniu koncesji wydobywczej ze złoża Turów używanego przez Elektrownię Turów. Domaga się zamknięcia elektrowni węglowych Polskiej Grupy Energetycznej do 2030 roku.

– Zgodnie z opublikowanymi we wtorek, 24 marca rozporządzeniami ministerstwo klimatu przejęło kontrolę nad działem administracji rządowej “energia”. Zaledwie kilka dni wcześniej minister klimatu Michał Kurtyka wydał decyzję o przedłużeniu koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Turów. W efekcie należąca do PGE GiEK kopalnia będzie mogła kontynuować pracę przez kolejne 6 lat – podaje Greenpeace.

– W polskiej polityce rzeczywistość po raz kolejny okazuje się dziwniejsza niż fikcja. Żeby pokazać absurdy brytyjskiej administracji komicy z “Latającego cyrku Monty Pythona” musieli wymyślić ministerstwo głupich kroków. W naszym kraju zupełnie realne ministerstwo mające rzekomo zajmować się klimatem wspiera dalsze wydobycie węgla brunatnego – jednego z najbrudniejszych paliw kopalnych. Jak tak dalej pójdzie niedługo możemy oczekiwać, że na rynku pojawią się papierosy certyfikowane przez ministerstwo zdrowia – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Greenpeace przekonuje, że polski rząd powinien wyznaczyć datę odejścia od węgla, ale z tym zwleka. – Dzieje się tak mimo jednoznacznych danych naukowych pokazujących, że cała europejska gospodarka, w tym polskie spółki energetyczne kontrolowane przez skarb państwa, musi być wolna od węgla w ciągu najbliższej dekady. W związku z tym Greenpeace Polska 11 marca złożył do sądu pozew klimatyczny przeciwko największemu polskiemu emitentowi – koncernowi PGE GiEK, który jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów. Greenpeace domaga się, aby PGE zrezygnowało z nowych inwestycji w paliwa kopalne oraz najdalej do 2030 roku zamknęło instalacje produkujące energię ze spalania węgla – czytamy w materiale organizacji.

Greenpeace/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Czeski film o odkrywce w Turowie