Greenpeace wsparł MSK przy organizacji Marszu Hologramów

3 kwietnia 2020, 08:30 Alert

Dziś z inicjatywy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK), przy wsparciu Greenpeace odbył się pierwszy w Polsce Marsz Hologramów. Nocny przemarsz hologramowych postaci odbył się pod hasłem “Myjcie ręce, ale nie umywajcie rąk od odpowiedzialności za klimat”. W ten sposób rozpoczął się pierwszy strajk dla klimatu, który zamiast na ulicach, dzieje się online.

Marsz Hologramów w Warszawie. Źródło: Greenpeace/MSK
Marsz Hologramów w Warszawie. Źródło: Greenpeace/MSK

Współpraca Greenpeace i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

„Strajk Online” to odpowiedź młodzieży na obecną sytuację epidemiologiczną. Zamiast demonstrować na ulicach w całej Polsce, przenoszą swoje działania do internetu. Pomimo nadzwyczajnych okoliczności Młodzieżowy Strajk Klimatyczny niezmiennie domaga się od polityczek i polityków konkretnych działań #NaMiareKryzysu, czyli adekwatnych do skali zagrożenia, jakim jest katastrofa klimatyczna. 

– Rozumiemy obecną sytuację – chcemy zachowywać się odpowiedzialnie i adekwatnie do jej skali, więc nie narażamy siebie i swoich bliskich – zmieniamy formę strajku. Nie pozwolimy jednak, by zupełnie zapomniano, o co walczymy, dlatego szukamy nowych sposobów na okazywanie naszego sprzeciwu – powiedział Hubert Cymbalista, aktywista MSK z Wrocławia.

Marsz hologramów to zaledwie początek „Strajku Online”, który jest nazwą parasolową dla szeregu akcji internetowych. Działania te mają na celu poszerzanie świadomości o kryzysie klimatycznym. 

Zależy nam, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, że świat znajdował się w stanie kryzysu jeszcze przed pandemią i w obecnej sytuacji ten kryzys nie odszedł – przeciwnie, nadal wymaga aktywnego przeciwdziałania mu. Dlatego nie poddamy się w walce o naszą przyszłość nawet w wyjątkowych warunkach – powiedziała Ania Pawłowska, aktywistka MSK z Warszawy.

– Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej przyznał niedawno, że gdyby nie odbywające się na całym świecie młodzieżowe strajki klimatyczne Unia Europejska nie przygotowałaby projektu nowego prawa klimatycznego, ani strategii Europejskiego Zielonego Ładu. To wielki sukces międzynarodowego ruchu klimatycznego, ale wciąż za mało, by zatrzymać katastrofę klimatyczną. Aby było to możliwe cała Unia Europejska musi do 2030 ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o blisko dwie trzecie. Polski rząd natomiast powinien wykorzystać szanse jakie daje Europejski Zielony Ład. Możliwe dzięki niemu inwestycje publiczne w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną to szansa na pobudzenie gospodarki, która w związku z pandemią COVID-19 w coraz większym tempie zmierza w stronę recesji. Zielona transformacja to szansa na odbudowę takiej Europy, która w centrum postawi dobro i bezpieczeństwo ludzi, a nie zyski korporacji – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Greenpeace/Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Perzyński: Walka o klimat w trybie zdalnym. To się może sprawdzić (FELIETON)