Greenpeace upomina polskich polityków ws. encykliki Papieża

25 września 2015, 14:40 Energetyka

KOMENTARZ
Robert Cyglicki
Dyrektor Greenpeace Polska
Dziś papież Franciszek wystąpi przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na największe wyzwania, przed jakimi stoi obecnie ludzkość. Wśród nich znajdują się zmiany klimatu. Z tej okazji Greenpeace zapytał prezydenta Andrzeja Dudę, premier Ewę Kopacz, premiera Jarosława Kaczyńskiego  oraz posłankę Beatę Szydło, czy odpowiedzą na wezwanie papieża Franciszka i podejmą działania na rzecz transformacji gospodarczej Polski w duchu encykliki Laudato si’.
Wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych, błyskawiczne tempo wymierania gatunków i zakwaszania oceanów, rekordowe stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze oraz najwyższe temperatury powierzchni Ziemi w historii pomiarów – to dzisiejsza rzeczywistość i początek końca świata, jaki znamy. Istnieje konsensus naukowy co do tego, że to człowiek ze swoją aktywnością ponosi odpowiedzialność za opisywane zjawiska i że to właśnie on sam zapłaci najwyższą cenę za ten stan rzeczy, o ile nie zmieni w sposób zasadniczy kierunku swoich działań.
Papież Franciszek w encyklice Laudato si’ postawił trafne diagnozy dotyczące kryzysu ekologicznego, łącząc go z kryzysem społecznym i finansowym, wskazując przy tym, że „wielu z tych, którzy mają więcej środków oraz władzy gospodarczej i politycznej, zdaje się koncentrować głównie na maskowaniu problemów lub ukrywaniu objawów, starając się jedynie o ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatycznych”. Te słowa papież Franciszek kieruje również do międzynarodowej społeczności, w tym do przywódców krajów Unii Europejskiej.
Dlatego też, w nawiązaniu do słów papieża Franciszka, zwróciliśmy się liderów polskiej sceny politycznej z apelem o wsparcie międzynarodowego wysiłku na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i podjęcie działań na rzecz transformacji polskiej gospodarki tak, by w znacznej mierze opierała się ona na odnawialnych źródłach energii i tzw. zielonych technologiach, służących ograniczaniu zużycia zasobów naturalnych.
W swoich działaniach na rzecz ochrony klimatu Greenpeace koncentruje się na tym, by wiedza i technologia posłużyły przywróceniu równowagi ekologicznej ziemskiego ekosystemu jako fundamentu światowego pokoju. Nie oznacza to jednak, że nie bierzemy pod uwagę krajowych uwarunkowań. Zdajemy sobie sprawę, że zmian, o których mówimy, nie uda się przeprowadzić z dnia na dzień. Tym bardziej nie możemy opóźniać procesu budowy bezpiecznego mostu pomiędzy epoką paliw kopalnych a społeczeństwem wiedzy. Już w najbliższej dekadzie Polska może zwiększyć udział krajowej produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 25% z korzyścią dla rodzimego przemysłu i sektora usług. Warto więc dostrzec w staraniach na rzecz ochrony klimatu szansę, a nie zagrożenie.
Greenpeace zwrócił się do liderów polskiej sceny politycznej  z ofertą współpracy.  Zaoferowaliśmy wsparcie w działaniach na rzecz transformacji polskiej gospodarki, przed koniecznością której stoi Polska, podobnie jak cały współczesny świat. Jesteśmy gotowi do zorganizowania spotkań doradców Premiera i Prezydenta z najlepszymi ekspertami w dziedzinie nauki i gospodarki, których wiedza oraz doświadczenie posłużą w tworzeniu lepszych perspektyw rozwoju dla Polski. Mamy nadzieję, że niedługo otrzymamy w tej sprawie odpowiedź.