AlertEnergetykaRopa

Greenpeace zablokował rafinerię w Schwedt

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

Aktywiści Greenpeace w niemieckiej rafinerii Schwedt. Źródło: Greenpeace/Twitter

O godz. 5.00 organizacja Greenpeace rozpoczęła blokadę jednej z największych i najważniejszych rafinerii w Niemczech PCK Schwedt. Zakład należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Około 20 aktywistów zablokowało główną bramę rafinerii PCK, na której został zawieszony transparent. Aktywiści ustawili przed nią beczki, aby uniemożliwić wjazd pojazdów na teren fabryki. Na transparentach, beczkach i plakatach napisali “Kein Geld für Krieg “ i “Peace not Oil”.

Greenpeace sprzeciwiają się przetwarzaniu rosyjskiej ropy, ponieważ zyski Rosnieftu, generowane w Schwedt, trafiają do rosyjskiego skarbu państwa, który finansuje napaść na Ukrainę.

Akcja się powiodła i blokada mogła zostać utrzymana przez dłuży czas. Niektórzy aktywiści przykuli się do szyn prowadzących od terenu do stacji kolejowej Stendell, a następnie do głównej drogi łączącej Berlin z Stettin. W ten sposób został przerwany transport ropy naftowej i produktów paliwowych oraz gotowych produktów do klientów.

Według wstępnych ustaleń, ochrona zakładu nie interweniowała. Miejscowa policja zaznaczyła, że protest odbył się pokojowo.

Aleksandra Fedorska

Greenpeace: polityka klimatyczna jest droga przez zależność Polski od węgla


Powiązane artykuły

Donald Trump przed Białym Domem Fot.: PAP / EPA / Jim Lo Scalzo

USA zmniejszają dostawy na Ukrainę. Ucierpi obrona powietrzna

Pentagon wstrzymał dostawy części amunicji przeciwlotnicznej i precyzyjnej na Ukrainę. Decyzja jest podyktowana obawami o stan własnych zapasów. Ukraina w zeszły...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....
Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...

Udostępnij:

Facebook X X X