Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla i według bukmacherów jest faworytką

27 lutego 2020, 08:45 Alert

Znamy nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród nich jest ruch protestów demokratycznych w Hong-Kongu, sojusz wojskowy NATO, saudyjska działaczka na rzecz praw kobiet Loujain al-Hathloul, ale największe zainteresowanie wzbudziła nominacja 17-letniej działaczki na rzecz klimatu Grety Thunberg.

Greta Thunberg na COP24. To jej akcja w Norwegii zainspirowała protesty w Polsce. Fot. YouTube
Greta Thunberg na COP24. To jej akcja w Norwegii zainspirowała protesty w Polsce. Fot. YouTube

Nobel dla Grety?

Norweski Instytut Nobla poinformował, że w sumie otrzymał 317 nominacji, 107 z nich to organizacje i ruchy społeczne, 210 to osoby. Laureatów mogą wybierać członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego, byli laureaci, rektorzy uniwersytetów i członkowie trybunałów międzynarodowych.

Według firm bukmacherskich to właśnie Greta Thunberg jest faworytką do wygrania tej prestiżowej nagrody. Urodzona w 2003 roku w Sztokholmie jako córka śpiewaczki operowej i aktora, w 2018 roku zawiesiła edukację i zainicjowała Skolstrejk för klimatet (szw. Szkolny strajk klimatyczny), który rozrósł się do międzynarodowych rozmiarów. Uczestniczyła ona w wielu spotkaniach poświęconych polityce klimatycznej, między innymi była obecna na COP24 w Katowicach.

Na jej cześć nazwano nawet nowo odkryty gatunek ślimaka – Craspedotropis gretathunbergae.

Reuters/Michał Perzyński

Prymas Irlandii staje w obronie Grety Thunberg