(Wojciech Jakóbik)
Po krytykowanej przez Iran egzekucji 47 osób skazanych za terroryzm i podburzanie przeciwko władzy, Arabia Saudyjska zerwała więzi dyplomatyczne z Iranem. USA wezwały kraje do podjęcia dyplomatycznego dialogu. Teheran uznał, że Rijad nie będzie w stanie przykryć faktu powieszenia lidera szyickiej mniejszości w Arabii – Nimr al-Nimra – poprzez ten śmiały ruch polityczny.
Ważny szyicki przywódca religijny w Iraku, Muktada al-Sadr, wezwał do protestów przeciwko działaniom Arabii Saudyjskiej w całym regionie Zatoki Perskiej.
Saudyjska armia spacyfikowała protesty przeciwko egzekucjom w miejscowości Katif. Irańscy dyplomaci otrzymali 3 stycznia 48 godzin na opuszczenie Arabii Saudyjskiej. W nocy tego dnia irańscy obywatele zaatakowali misję dyplomatyczną Arabii w Teheranie. Podpalili budynek i zniszczyli jego wnętrze. Dyplomacji saudyjscy zostali ewakuowani do Dubaju.
W odpowiedzi na rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie ceny ropy naftowej Brent i WTI wróciły do wyższych poziomów. W poniedziałek 4 stycznia o 6.30 ropa Brent kosztowała 38,18 dolarów za baryłkę. Za tę samą ilość amerykańskiej WTI płacono 37,81 dolarów.
Chociaż prognoza BiznesAlert.pl zakłada, że w 2016 roku ropa będzie tanieć, to uwzględnia ona jedno zastrzeżenie. W razie wybuchu dużego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie, baryłka prawdopodobnie zacznie drożeć, pomimo nadpodaży na rynku.
Jednym z czynników mogłoby być zablokowanie eksportu ropy z Iranu, pomimo ewentualnego zniesienia sankcji przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Teheran planuje po ich zniesieniu eksport w wysokości od 0,5 do 1 mln baryłek dziennie, pod warunkiem, że będzie zapotrzebowanie na jego ropę. Deklaruje, że nie zamierza zwiększać nadpodaży, ale swój udział na rynku, co jest zapowiedzią walki cenowej z konkurentami.
W obawie przed wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie, Stany Zjednoczone odwlekły w czasie wprowadzenie przeciwko Iranowi nowych sankcji ekonomicznych w związku przez niedozwolony rozwój jego programu rakietowego.
RAPORT: W 2016 roku ropa pozostanie tania. To szansa dla Polski