AktualnościEnergetyka

Azoty tracą prezesa. Będzie szefem PGZ

Adam Leszkiewicz Foto: PAP

Adam Leszkiewicz Foto: PAP

Adam Leszkiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Grupy Azoty. Od 12 maja będzie prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nowy prezes PGZ chce poprawić relację z Ministerstwem Obrony Narodowej.

– Miniony rok to nie tylko zdecydowanie lepsze wyniki finansowe, ale również poprawa efektywności biznesowej, zoptymalizowane koszty oraz zaawansowany etap prac w zakresie transformacji modelu biznesowego Grupy. Przez ostatni rok, wspólnie z całym Zarządem, wyznaczyliśmy i uruchomiliśmy konkretny plan działań, które umożliwią dalszą poprawę sytuacji finansowej, a docelowo osiągnięcie długoterminowej stabilizacji całej Grupy Kapitałowej. Idea silnej i konkurencyjnej Grupy Azoty pozostaje dla mnie bardzo ważna, dlatego nadal będę chciał być aktywnie zaangażowany w działania na rzecz rozwoju Grupy – komentuje Adam Leszkiewicz.

Adam Leszkiewicz kierował Spółką od marca 2024 roku. W tym czasie Zarząd wdrożył szereg działań naprawczych, które przyczyniły się m.in. do znacznej poprawy wyniku EBITDA – wzrost o ponad 1 miliard złotych w porównaniu do 2023 roku.

Strata netto została zredukowana z 3,29 miliardów złotych do 1,1 miliarda złotych. Sprzedaż produktów wzrosła o blisko 700 tysięcy ton rok do roku. Od listopada 2024 roku w Grupie realizowany jest Program Azoty Business – inicjatywa mająca na celu głęboką transformację modelu działania firmy.

Leszkiewicz został prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Nowy prezes ma objąć obowiązki w poniedziałek, 12 maja. Informacje o wygraniu przez Leszkiewicza pojawiły się już wcześniej, a pod koniec kwietnia “Rzeczpospolita” wskazywała go jako faworyta spośród około 20 kandydatów ubiegających się o to stanowisko.

– Bardzo się cieszę, że mogę zaangażować się, wspólnie z zespołem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w realizację tak istotnych zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Deklaruję pełne zaangażowanie w efektywną realizację kluczowych projektów i programów. (…) Wyzwania są jasno określone, a moim celem, obok rozwoju biznesowego Grupy i zmiany organizacji Grupy Kapitałowej, jest przede wszystkim poprawa relacji z kluczowymi interesariuszami oraz przełożenie dostępnych środków finansowych na konkretne ilości odpowiedniego uzbrojenia. Liczę w tym zakresie na współpracę z partnerami publicznymi i prywatnymi – stwierdził w oficjalnym komunikacie Adam Leszkiewicz.

W swojej wypowiedzi Leszkiewicz w dość dyplomatyczny sposób daje do zrozumienia, że jednym z głównych celów będzie naprawa napiętych relacji z Ministerstwem Obrony Narodowej, które uległy pogorszeniu za kadencji byłego prezesa, Sebastiana Trofiniaka. Dużą wagę ma mieć również rozbudowa mocy produkcyjnych – obszar, który dotąd nie był dostatecznie rozwijany. W najbliższym czasie spodziewane jest także sfinalizowanie umowy w sprawie udziału PGZ w produkcji czołgów K2, z których kolejne 180 sztuk ma trafić do Polski. Nowy prezes stanie również przed wyzwaniem uporządkowania skomplikowanej i nieefektywnej struktury organizacyjnej Grupy, obejmującej ponad 60 spółek, co znacząco utrudnia sprawne zarządzanie.

PGZ, powstała w 2013 roku, skupia ponad 60 spółek z branży zbrojeniowej. Od momentu jej utworzenia, grupa miała już 11 prezesów.

Azoty / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Strajk we Francji. Odwołano 40 procent lotów

Na skutek strajku we Francji odwołano około 40 procent paryskich lotów. Dyrektor Ryanair określił je jako niedopuszczalne. Pierwszego dnia, w...
Rosja zaatakowała Ukrainę 550 atakami lotniczymi, z których 478 celów udało się zneutralizować, foto: DSNS/facebook

Rosyjski atak na Kijów uszkodził widział konsularny Ambasady RP

Podczas zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów w nocy z 3 na 4 lipca ucierpiał wydział konsularny Ambasady RP –...
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X