Azoty muszą ciąć wydatki, ale nie rezygnują z megaprojektu słonecznego

9 listopada 2023, 14:45 Alert

Grupa Azoty planuje budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Projekt Solarfarm o mocy 270-300 MWp ma zostać zrealizowany w Brzezince, pomimo trudnej sytuacji finansowej, która wymusza konieczność weryfikacji wydatków inwestycyjnych.

Farma fotowoltaiczna Lesko, PGE. Fot. PGE Energetyka Odnawialna
Farma fotowoltaiczna Lesko, PGE. Fot. PGE Energetyka Odnawialna

Grupa Azoty zapowiedziała budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Solarfarm, bo taką nazwę nosi projekt instalacji w Brzezince, ma generować moc na poziomie 270-300 MWp. Obecnie spółka czeka na zgodę walnego zgromadzenia, a do połowy grudnia zamierza podpisać umowę przedwstępną o nabyciu stu procent udziałów w przedsięwzięciu.

– Zakładana moc elektrowni fotowoltaicznej Solarfarm to 270-300 MWp, w zależności od wariantu budowy. Nabycie udziałów w spółce Solarfarm planowane jest na trzeci kwartał 2024 roku. Obecnie i w przyszłości Grupa Azoty planuje kolejne inwestycje w OZE, na terenach własnych spółek należących do Grupy Azoty, jak też poprzez selektywne akwizycje podmiotów zewnętrznych – odpowiedział wiceprezes Marek Wadowski na pytanie BiznesAlert.pl.

Azoty zaznaczają, że zapowiadany projekt nie zostanie wstrzymany pomimo gorszej sytuacji finansowej, prezentowanej w wynikach z trzeciego kwartału 2023 roku. – Sytuacja finansowa wymusza na nas konieczność weryfikacji wydatków inwestycyjnych. Są one oceniane w kontekście działań mandatowych, utrzymania biznesu i rozwojowych. Bierzemy pod uwagę redukcję wydatków na projekty rozwojowe, z zapewnieniem realizacji projektów już rozpoczętych oraz tych z kategorii mandatowych. Jesteśmy w trakcie rewizji szczegółowych planów inwestycyjnych w uzgodnieniu z Segmentami Biznesowymi – podkreśla wiceprezes Marek Wadowski na czwartkowym czacie inwestorskim.

Moc nowych OZE w Grupie Azoty ma osiągnąć poziom 380 MW w 2030 roku. Spółka szacuje, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku, a średni udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej wyniesie 40 procent do 2030 roku.

Jędrzej Stachura

Wyniki Azotów są zgodne z szacowaniami. Spółka planuje nową inwestycje OZE