Rajd rządu na aktywa rosyjskiego oligarchy ma go usunąć z Azotów

12 lipca 2023, 09:00 Alert

Resort rozwoju i technologii wprowadził zarząd przymusowy do trzech firm należących do rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora z jedną piątą udziałów w Grupie Azoty. Ten ruch ma umożliwić pozbawienie go tych akcji.

Instalacje amoniakowe w Puławach. Fot. Grupa Azoty
Instalacje amoniakowe w Puławach. Fot. Grupa Azoty

– W związku z wpisaniem Norica Holding S.à.r.l., Opansa Enterprises Limited,Rainbee Holdings Limited oraz samego Wiaczesława Kantora na listę sankcyjną MSWiA, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podjął decyzję o ustanowieniu w tych spółkach tymczasowego zarządcy przymusowego. Ma to umożliwić przejęcie własności akcji posiadanych przez te firmy w Grupie Azoty – tłumaczy resort rozwoju. Kantor posiada 19,82 procent akcji Azotów po próbie wrogiego przejęcia z 2014 roku.

– Udział rosyjskiego akcjonariusza w Grupie Azoty w sytuacji wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską na Ukrainie, może być również przeszkodą w pozyskiwaniu kapitału na projekty rozwojowe Grupy Azoty z uwagi na możliwe negatywne oceny instytucji finansowych – podaje resort.

– Funkcję zarządcy przymusowego będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki – czytamy w komunikacie. – W pierwszej kolejności zostanie sporządzona wycena, czyli ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów (zgodnie z prawem, przejęcie następuje za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej). Następnymi krokami jest ustalenie podmiotu/podmiotów, które przejmą akcje oraz wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu określającej m.in. wysokość odszkodowania oraz wskazującej podmiot/podmioty przejmujące. Po tych działaniach nastąpi wpłata odszkodowania na określony rachunek bankowy podlegający zamrożeniu i przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/podmioty przejmujące.

Polacy jako pierwsi w Europie wprowadzili zarząd powierniczy w odniesieniu do polskich aktywów Novateku (handel LPG) i akcji Gazpromu w EuRoPol Gaz, firmie, do której należy polski odcinek Gazociągu Jamalskiego. – Obecnie zarządca przygotowuje założenia procesu zbycia akcji EuRoPol Gazu należących do Gazpromu – przypomina ministerstwo.

Ministerstwo rozwoju i technologii / Wojciech Jakóbik

Azoty nie ucierpią na sankcjach wobec Rosjanina z ich udziałami