PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen uzyskało udziały w 12 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łącznie spółka będzie ich miała 104 w swoim portfolio.
PGNiG Upstream Norway uzyskało udziały w 12 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zostały one przyznane w ramach corocznej rundy koncesyjnej.
– Wyniki ostatniej rundy koncesyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym potwierdzają silną pozycję Grupy Orlen na tamtejszym rynku. To największa liczba koncesji, jaką w ramach tej procedury zdobyło PGNiG Upstream Norway. Rozwój portfolio naszych norweskich aktywów ma zasadnicze znaczenie dla realizacji celów biznesowych Koncernu, ale także z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszych odbiorców – mówi Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.
W ostatniej rundzie koncesyjnej Awards in Predefined Areas (APA) 2023 PGNiG Usptream Norway (PUN) zdobyło łącznie 12 koncesji. O dziesięć z nich Spółka wnioskowała sama, a o dwie pozostałe wystąpił KUFPEC Norway, który następnie został przejęty przez PUN 5 stycznia 2024 roku. W ramach APA 2023 rząd Norwegii rozdysponował udziały łącznie w 62 koncesjach, co oznacza, że PUN zdobyło udziały w aż 1/5 wszystkich przyznanych koncesji. Spółka – jeszcze przez przejęciem KUFPEC Norway – wystąpiła o 10 koncesji i wszystkie jej wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Świadczy to o wysokiej jakości dokumentacji technicznej i geologicznej przygotowanej przez PUN – podaje Orlen.
Koncern podaje, że przyznane PUN koncesje znajdują się w pobliżu obszarów, na których działa już teraz, co obniży koszt ewentualnego zagospodarowania, w przypadku stwierdzenia występowania tam zasobów węglowodorów. Sześć spośród nowo uzyskanych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, z czego trzy w sąsiedztwie obszaru Yggdrasil a dwie niedaleko złoża Fenris. PUN wraz z partnerami koncesyjnymi prowadzi obecnie zagospodarowanie Fenris i Yggdrasil, których łączne zasoby wydobywalne przypadające na Spółkę z Grupy ORLEN to ok. 75 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 5 mld m sześc. gazu. Początek wydobycia zaplanowano na 2027 rok – czytamy w komunikacie.
Orlen przypomina, że na Morzu Północnym znajdują się również dwie koncesje pozyskane przez PUN w wyniku akwizycji KUFPEC Norway. Nowe aktywa znajdują się w pobliżu eksploatowanego już obszaru Sleipner. Pozostałe cztery koncesje są położone na Morzu Norweski. W jednej z nich, PL1220, PUN został przyznany status operatora, co oznacza, że spółka będzie kierowała pracami związanymi z poszukiwaniem węglowodorów i ich ewentualną eksploatacją. Trzy kolejne koncesje to okolice obszaru Skarv, który stanowi centrum wydobywcze PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Koncesja wydobywcza daje wyłączne prawo do poszukiwań, odwiertów i wydobycia węglowodorów na danym obszarze. Coroczne rundy licencyjne zostały wprowadzone w Norwegii w 2003 roku. Każdego roku są organizowane przez norweskie ministerstwo energii.
Orlen / Jędrzej Stachura
Nowa runda gry o gaz i ropę Norwegii z udziałem Polaków na sterydach