Grupa Północna w NATO za współpracą z USA i UE

10 listopada 2016, 07:00 Alert
wizyta-szefa-mon-w-kopenhadze_2
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

W środę, 9 listopada, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w spotkaniu ministrów obrony Grupy Północnej.

Podczas rozmów, które odbyły się w Kopenhadze, ministrowe rozmawiali m.in. na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie. W trakcie rozmów ministrowie zgodzili się, że dla bezpieczeństwa państw skupionych w Grupie Północnej kluczowe pozostaje podtrzymanie więzi transatlantyckiej i dobrych relacji z nową administracją w Waszyngtonie.

Szefowie resortów obrony omawiali także potrzeby w zakresie poprawiania zdolności reagowania na zagrożenia hybrydowe i działania z zakresu wojny informacyjnej. Inną istotną kwestią dyskutowaną w trakcie rozmów była ocena zagrożeń ze strony Rosji, w związku z kontynuowaniem przez to państwo prowokacyjnych zachowań, takich jak ofensywne manewry wojskowe, czy dyslokacja rakiet balistycznych w pobliżu granic sojuszu. Ministrowie uznali w związku z tym, że w dialogu z Rosją kluczową rolę nadal będzie odgrywał potencjał odstraszania NATO. W tym kontekście, opowiedzieli się za bliską współpracą UE i Sojuszu, ale bez duplikowania własnych struktur i kompetencji.

Ministerstwo Obrony Narodowej