EnergetykaRopaWszystko

Grupa Vistal realizuje budowę części platformy na Morzu Północnym

Do końca roku Grupa Vistal z Gdyni zbuduje elementy jednego z trzech modułów na platformę wiertniczą na Morzu Północnym, tworzącą obecnie jeden z największych na świecie projektów oil&gas. Wartość kontraktu dla norweskiej firmy Aibel to 75,5 mln zł.

Uroczystość symbolicznego palenia blach, będącego zasadniczym etapem realizacji kontraktu, odbyła się w poniedziałek na terenie hali Vistal w Gdyni.

Kontrakt z firmą Aibel, będącą jednym z największych globalnych graczy w branży offshore, został podpisany w czerwcu 2015 r.

Realizowany przez Vistal moduł składać się będzie na platformę wiertniczą firmy Statoil na polu naftowym Johan Sverdrup, położonym na norweskim szelfie Morza Północnego.

„To dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ przyjęta kilka lat temu strategia i inwestycje o wartości ponad 100 mln złotych zakładały, że dojdziemy do tego typu kontraktów. To bardzo ważna realizacja także dla firm Aibel oraz Statoil, ponieważ jest to jedna z większych inwestycji w tej chwili na Morzu Północnym. Realizacja tego kontraktu jest czymś wyjątkowym także dlatego, że odbywa się w okresie, gdy mamy do czynienia z problemami, jeśli chodzi o przemysł oil&gas” – powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Vistal Gdynia SA, Ryszard Matyka.

Wyjaśnił, że kontrakt z Aibel realizowany jest w dwóch lokalizacjach: na terenie hali produkcyjnej przy ulicy Hutniczej oraz w nowej wytwórni na Nabrzeżu Indyjskim Portu Gdynia, oddanej do użytku w lutym 2015 roku. Dzięki bezpośredniemu dostępowi tego ostatniego obiektu do basenów portowych, konstrukcje te będą mogły zostać przetransportowane drogą morską.

“To będzie jeden z głównych elementów platformy wiertniczej – możemy go nazwać bazowym – na którym później budowane będą następne moduły” – mówił szef Vistalu.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X