AktualnościBezpieczeństwo

Protestujący wtargnęli do parlamentu w Abchazji

Abchazja

Protestujący wdarli się do kontrolowanego przez Rosję parlamentu w Abchazji / Fot: EastNews

Protestujący wtargnęli w piątek do parlamentu w Abchazji, kontrolowanym przez Rosję, separatystycznym regionie Gruzji – poinformował portal Echo Kawkaza. Władze już zapowiedziały wycofanie projektu inwestycyjnego z Moskwą, który stał się przyczyną zajść.

Sytuacja w regionie eskalowała w związku z pakietem przepisów legalizujących rosyjskie “inwestycje” w regionie oraz własność ziemi i nieruchomości. Krytycy wspieranego przez Rosję lidera Abchazji Aslana Bżani sprzeciwiają się temu rozwiązaniu.

Projekt “porozumienia inwestycyjnego” miał zostać przyjęty w piątek, ale sesję parlamentu odwołano. Protestujący, którzy domagali się odrzucenia tych propozycji, sforsowali pojazdem ogrodzenie przed parlamentem i weszli na teren, otoczyli też inne budynki władz. Miejscowe media informowały, że przed parlamentem było słychać strzały, ale na razie nie ma doniesień o poszkodowanych.

Według Echa Kawkaza wobec uczestników protestu użyto granatów dymnych lub gazu łzawiącego, a wśród protestujących było słychać apele o dymisję Bżani. Później weszli oni do budynku parlamentu.

Aslan Bżania, lider Abchazji, wspierany przez Rosję. Źródło: Wikimedia CC

W piątek po południu, już po rozpoczęciu prostu, administracja tzw. prezydenta Abchazji ogłosiła, że przygotowuje dokument dotyczący wycofania z parlamentu projektu porozumienia z Rosją.

Portal Civil przypomniał, że w związku z opóźnieniem przyjęcia tych przepisów Moskwa ogłosiła we wrześniu poważne cięcia w finansowaniu kontrolowanego przez siebie regionu.

Od ponad 30 lat Abchazja pozostaje poza zwierzchnością władz Gruzji. Separatystyczny rząd Abchazji podtrzymuje, że jest ona niepodległym państwem; jednostronna proklamacja niepodległości nastąpiła w 1992 roku. Niepodległość regionu uznaje zaledwie kilka państw, w tym Rosja, która uznała ją w 2008 roku po kilkudniowej wojnie z Gruzją.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Przywódcy Trójkąta Weimarskiego zaniepokojeni sytuacją polityczną w Gruzji


Powiązane artykuły

Donald Trump. Fot.: PAP / EPA / Aaron Schwartz

Ropa drożeje, giełda rośnie. Jak rynki reagują na umowę USA–UE

Rynki surowcowe i finansowe pozytywnie zareagowały na ogłoszone w niedzielę porozumienie handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Wzrost cen...
Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

4 mld na sprzęt z USA. Ekspert: Polska jest partnerem nie beneficjentem

Polska podpisała z USA umowę, w ramach której udzielono Warszawie kredytu, który zostanie przeznaczony na sprzęt ze Stanów Zjednoczonych. –...

Udostępnij:

Facebook X X X