Aktualności

Przywódcy Trójkąta Weimarskiego zaniepokojeni sytuacją polityczną w Gruzji

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i ówczesny kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Macron i Scholz mają w planach spotkać się w środę, a w piątek Polska i Francja zamierzają podpisać porozumienie o współpracy. Fot.: PAP / Radek Pietruszka

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w czwartek oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie sytuacją polityczną w Gruzji i podkreślili, że nie mogą poprzeć rozpoczęcia przez nią rozmów akcesyjnych z UE, jeśli nie przeprowadzi reform.

Przywódcy państw wchodzących w skład Trójkąta Weimarskiego wyrazili niepokój nieprawidłowościami, do jakich doszło podczas głosowania w Gruzji, w tym zastraszaniem wyborców, które negatywnie wpłynęły na zaufanie społeczne do tego procesu.

Politycy wezwali do szybkiego i przejrzystego zbadania wszystkich skarg i doniesień o nieprawidłowościach związanych z wyborami. Zapowiedzieli też, ze przeanalizują końcowy raport międzynarodowej misji obserwacyjnej.

Jednocześnie Tusk, Macron i Scholz zapewnili, że wspierają europejskie i demokratyczne aspiracje narodu gruzińskiego.

– Wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i wolność wypowiedzi są podstawowymi prawami w demokratycznym społeczeństwie i muszą być przestrzegane i chronione. Wzywamy do otwartego dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w celu realizacji tego zadania – zaapelowali.

– Dopóki Gruzja nie zmieni obecnego kierunku działań i nie zademonstruje konkretnych wysiłków na rzecz reform, w szczególności poprzez uchylenie ostatnich przepisów, które są sprzeczne z europejskimi wartościami i zasadami, nie będziemy w stanie poprzeć otwarcia negocjacji akcesyjnych (UE) z Gruzją – zaznaczyli przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego.

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października, według oficjalnych danych zwyciężyła prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie. Międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili jednak liczne nadużycia i nieprawidłowości w czasie głosowania, a gruzińska opozycja i prozachodnia prezydentka kraju Salome Zurabiszwili uznały oficjalne wyniki za sfałszowane.

Komisja Europejska 30 października poinformowała o zawieszeniu procesu akcesyjnego z Gruzją i zapowiedziała, że nie zaleci przywrócenia go, jeśli kraj nie zacznie przestrzegać unijnych wartości, w tym nie wyjaśni nieprawidłowości podczas wyborów.

W środę szefowie komisji ds. UE i zagranicznych w parlamentach państw Unii, a także Ukrainy i Mołdawii, zaapelowali o międzynarodowe śledztwo w sprawie wyborów w Gruzji. Wezwali też unijne instytucje do nałożenia sankcji na władze w Tbilisi i wstrzymania ruchu bezwizowego z Gruzją.

BiznesAlert.pl / PAP

PISM: Polska i Niemcy zbliżyły się do siebie, ale rezultaty konsultacji są skromne


Powiązane artykuły

RSV pod mikroskopem – co to za wirus i jak się przed nim chronić 

RSV – pod tym skrótem kryje się wirus, który niemal na pewno nas zakazi. Jak działa, jakie niesie ryzyko i...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X